Orlen sprowadzi do Czech nierosyjską ropę przez Chorwację

22 listopada 2016, 15:15 Alert

Firmy Unipetrol i Jadranski Naftovod podpisały umowę ramową na transport ropy naftowej rurociągiem Adria – podał w komunikacie Unipetrol. Jak informuje spółka, może to być alternatywa dla rurociągów Drużba i IKL.

– Z punktu widzenia Republiki Czeskiej, umowa ta oznacza kolejny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności dostaw ropy naftowej. Pozwoli na transport ropy naftowej rurociągiem Adria przez Chorwację i może być wykorzystywany w przyszłości na przykład w przypadku dostaw alternatywnych gatunków ropy – powiedział, cytowany w komunikacie Andrzej Modrzejewski, prezes Unipetrolu.

Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen
Rafineria Płock. Fot. PKN Orlen

– Dostawy ropy do firmy Unipetrol daje nowe możliwości biznesowe. JANAF dostarczy do Czech w  bezpieczny i niezawodny sposób liczne gatunki ropy naftowej. Mamy nadzieję na bardziej intensywną  współpracę biznesową w segmencie transportu ropy i jej magazynowania w nadchodzących latach -powiedział inż. Dragan Kovačević, prezes chorwackiej spółki JANAF.

Rurociąg Adria ma swój początek na chorwackiej wyspie Krk gdzie znajduje się terminal naftowy Omišalj i dalej biegnie przez Chorwację w kierunku północnym, do Węgier i Słowacji, gdzie łączy się z rurociągiem Przyjaźń oraz w kierunku wschodnim do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Transportuje ropę do rafinerii w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii i na Węgrzech. Firma przechowuje również ropę i produkty naftowe na rzecz największych światowych koncernów naftowych.

Warunki transportu uzgodniono na okres trzech lat. Rurociąg może dostarczać surowiec do obu rafinerii Unipetrolu – w Kralupach i Litwinowie.

Niezależnie od zawartej umowy z Jadranski Naftovod, Unipetrol negocjuje warunki transportu surowca poprzez węgierską część rurociągu. Według Unipetrolu umowa może być zawarta w ciągu 2017 roku.Łączna zdolność produkcyjna rafinerii Unipetrolu sięga 8,7 mln ton ropy rocznie.

Jak czytamy w komunikacie spółki PKN Orlen, nowa trasa przesyłu surowca do czeskich rafinerii zwiększy możliwości transportu ropy GK ORLEN, w tym może w przyszłości zostać wykorzystana do dystrybucji różnych gatunków ropy naftowej przez terminal na Adriatyku.

Polska Agencja Prasowa/PKN Orlen/BiznesAlert.pl

AKTUALIZACJA: godz. 17:00, 22.11.2016