Grupa Orlen w 2024 roku dostarczyła blisko 244 tysięcy ton LNG, co stanowi wzrost o 30 procent względem roku poprzedniego. Główne źródła to terminal w Świnoujściu, stacja przeładunkowa w Kłajpedzie oraz własna produkcja.
Terminal w Świnoujściu pozostaje kluczowym punktem dystrybucji, skąd w 2024 roku wyjechało ponad 11 tysięcy cystern, transportując 197 tysięcy ton LNG. Skroplony gaz ziemny sprowadzany jest do Polski głównie z USA, Kataru i Norwegii, podlega regazyfikacji lub jest dostarczany w postaci skroplonej do odbiorców.
Orlen produkuje LNG także w zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim oraz korzysta z terminalu w Kłajpedzie od 2020 roku. W 2024 roku dystrybucja wyglądała następująco: Świnoujście – 197 tysięcy ton, Kłajpeda – 25 tysięcy ton, zakłady w Polsce – ponad 22 tysięcy ton.
– Sprzedaż LNG małej skali przez Grupę Orlen w Polsce systematycznie rośnie. To potwierdza zarówno atrakcyjność samego surowca, jak i naszej oferty handlowej. Skroplony gaz ziemny załadowany na cysterny zapewnia dostęp do niskoemisyjnego paliwa wszędzie tam, gdzie nie dociera krajowa sieć gazociągowa. Z drugiej strony rozwój rynku LNG małej skali wspiera transformację polskiej gospodarki, w której gaz odgrywa ważną rolę, zapewniając potrzebne ilości energii – powiedział Grzegorz Bujnowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu Gazem.
Odbiorcami LNG są zarówno klienci przemysłowi, jak i indywidualni, szczególnie ci bez dostępu do sieci gazociągowej. LNG zasila także wyspowe systemy gazowe oraz uzupełnia dostawy w regionach, gdzie istniejąca infrastruktura nie zaspokaja popytu.
Piotr Brzyski / Grupa Orlen