EnergetykaGaz.

Orlen: rok sprzedaży małego LNG

fot. PKN Orlen

Grupa Orlen w 2024 roku dostarczyła blisko 244 tysięcy ton LNG, co stanowi wzrost o 30 procent względem roku poprzedniego. Główne źródła to terminal w Świnoujściu, stacja przeładunkowa w Kłajpedzie oraz własna produkcja.

Terminal w Świnoujściu pozostaje kluczowym punktem dystrybucji, skąd w 2024 roku wyjechało ponad 11 tysięcy cystern, transportując 197 tysięcy ton LNG. Skroplony gaz ziemny sprowadzany jest do Polski głównie z USA, Kataru i Norwegii, podlega regazyfikacji lub jest dostarczany w postaci skroplonej do odbiorców.

Orlen produkuje LNG także w zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim oraz korzysta z terminalu w Kłajpedzie od 2020 roku. W 2024 roku dystrybucja wyglądała następująco: Świnoujście – 197 tysięcy ton, Kłajpeda – 25 tysięcy ton, zakłady w Polsce – ponad 22 tysięcy ton.

– Sprzedaż LNG małej skali przez Grupę Orlen w Polsce systematycznie rośnie. To potwierdza zarówno atrakcyjność samego surowca, jak i naszej oferty handlowej. Skroplony gaz ziemny załadowany na cysterny zapewnia dostęp do niskoemisyjnego paliwa wszędzie tam, gdzie nie dociera krajowa sieć gazociągowa. Z drugiej strony rozwój rynku LNG małej skali wspiera transformację polskiej gospodarki, w której gaz odgrywa ważną rolę, zapewniając potrzebne ilości energii – powiedział Grzegorz Bujnowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu Gazem.

Odbiorcami LNG są zarówno klienci przemysłowi, jak i indywidualni, szczególnie ci bez dostępu do sieci gazociągowej. LNG zasila także wyspowe systemy gazowe oraz uzupełnia dostawy w regionach, gdzie istniejąca infrastruktura nie zaspokaja popytu.

Piotr Brzyski / Grupa Orlen

Orlen odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X