Orlen zakończył test zespołu kogeneracyjnego o mocy 1 MW. Technologia Multifuel umożliwia produkcję energii elektrycznej i ciepła z wodoru, gazu ziemnego lub dowolnej kombinacji tych dwóch paliw. Rozwiązanie zostało zgłoszone do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej.
Spółka zakończyła test prototypowego urządzenia, jest ono w stanie produkować energię elektryczną i cieplną zarówno z wodoru, gazu ziemnego lub kombinacji tychże. System Multifuel może być instalowany w jednostkach już istniejących, jak pisze Orlen ma to ułatwić przejście na wodór zamiast korzystania z gazu ziemnego.
Jak podaje spółka, wraz z Horus-Energia, opracowała i przetestowała pierwszy system wielopaliwowy na świecie. Według planów grupy w 2024 roku ma być rozpoczęta jej komercjalizacja.
– Szerokie wykorzystanie paliw alternatywnych, między innymi wodoru, jest niezbędnym elementem transformacji energetycznej i warunkiem osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku. Grupa Orlen wspiera ten proces, m.in. rozwijając technologie pomostowe, które zapewnią płynne przejście od paliw kopalnych do nisko- i zeroemisyjnych gazów. Wykorzystując doświadczenie, zasoby oraz infrastrukturę, jakie wniosło do koncernu PGNiG, opracowaliśmy wyjątkową w skali światowej technologię, której zastosowanie umożliwia produkcję energii z wykorzystaniem gazu ziemnego oraz wodoru, w zależności od dostępności danego paliwa. Elastyczność oferowaną przez technologię Multifuel potwierdziły pomyślne wyniki testów, co otwiera drogę do szybkiej komercjalizacji tego rozwiązania – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, członkini zarządu Orlenu.
Orlen / Marcin Karwowski