Do listopada potrwają prowadzone przez Orlen Upstream prace poszukiwawcze złóż ropy i gazu w gminie Lipinki w Małopolsce. Długość odwiertu Lipinki-OU1 ma wynieść 2100 m. Z początkiem 2017 r. spółka planuje kolejne wiercenia poszukiwawcze i rozpoznawcze. Orlen Upstream to spółka zależna PKN Orlen utworzona w 2006 r. do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.
Jak poinformował Orlen Upstream, otwór Lipinki-OU1 na terenie koncesji Blok 435 realizowany jest w ramach przedsięwzięcia projektowego „Karpaty” włączonego do projektów poszukiwawczo-wydobywczych w 2015 r. Prace wiertnicze planowane są tam na ok. 50 dni.
„Celem prowadzonych prac jest zbadanie pod kątem występowania nagromadzeń węglowodorów kilku formacji geologicznych zalegających na różnych głębokościach oraz pozyskanie danych, które umożliwią odtworzenie budowy geologicznej regionu i ocenę jego perspektywiczności” – podkreśliła spółka.
Według prezesa Orlen Upstream Wiesława Prugara, rozbudowa „portfela aktywów” spółki o projekty obejmujące m.in. rejon Karpat Zewnętrznych „jest efektem konsekwentnego rozwoju segmentu wydobywczego w płockim koncernie. „Każdorazowa decyzja o lokalizacji prac wiertniczych podejmowana jest w oparciu o wieloetapową analizę danych geologicznych i modelowanie ekonomiczne, które wykonuje zespół specjalistów Orlen Upstream” – powiedział Prugar, cytowany w komunikacie spółki.
Orlen Upstream przypomniał, że centralna część Karpat Zewnętrznych, gdzie położony jest odwiert Lipinki-OU1, znana jest od XIX wieku z konwencjonalnych akumulacji węglowodorów. „Na tym obszarze historycznie udokumentowane zostały liczne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego” – zaznaczyła spółka.
Pod koniec 2015 r. Ministerstwo Środowiska wydało decyzje, w wyniku których prawa do dwóch koncesji w Małopolsce i na Podkarpaciu, należących do DEA Deutsche Erdoel, zostały przeniesione na Orlen Upstream. Dotyczyło to Bloków 433, 434 i 435 o powierzchni ponad 2 tys. km kw., położone w rejonie Karpat i Zapadliska Przedkarpackiego.
Obecnie PKN Orlen w ramach posiadanych aktywów w Polsce realizuje prace rozpoznawcze, poszukiwawcze i wydobywcze w ośmiu województwach na łącznym obszarze blisko 20 tys. km kw. „Orlen Upstream kontynuuje prace w zakresie wszystkich posiadanych przez spółkę koncesji” – podała spółka.
Wśród realizowanych projektów Orlen Upstream wymienił m.in. prowadzone wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) finalne prace nad wspólnym zagospodarowaniem złoża Karmin, położonym na terenie koncesji Jarocin-Grabina w gminie Dobrzyca w Wielkopolsce. „Rozpoczęcie produkcji z tego złoża planowane jest jeszcze w 2016 r.” – zapowiedziała spółka.
Jak zaznaczył Orlen Upstream, trwają jednocześnie „prace przygotowawcze do wykonania kolejnych otworów poszukiwawczych i rozpoznawczych”, których wiercenie zaplanowano z początkiem 2017 r.
W lipcu Orlen Upstream i PGNiG podpisały list intencyjny o współpracy przy poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego, na nowych obszarach w Polsce, w tym w rejonach geologicznych: Basenu Pomorskiego, Basenu Lubelskiego, Monokliny Przedsudeckiej, Bloku Gorzowa oraz Przedgórza Karpat i w Karpatach.
Orlen Upstream, jako spółka celowa, poszukiwawczo-wydobywcza grupy PKN Orlen, działa także w Kanadzie, gdzie uzyskała dostęp do złóż ropy i gazu w 2013 r. wraz z nabyciem tamtejszego podmiotu wydobywczego TriOil Resources, który od 2015 r. funkcjonuje jako Orlen Upstream Canada. Według danych PKN Orlen, własne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne) to łącznie ok. 97 mln boe (baryłek ekwiwalentu), w tym w Polsce ok. 8 mln boe – gaz, a w Kanadzie ok. 89 mln boe – ropa i gaz.
PKN Orlen/Polska Agencja Prasowa
AKTUALIZACJA : 16 55, 6.10. 2016