AlertEnergetykaGaz.InfrastrukturaLotniskaOZE

Wodorowy projekt Orlenu otrzymał certyfikację

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Międzynarodowy projekt Orlenu otrzymał certyfikaty Mission Innovation i Clean Hydrogen Partnership. W jego ramach będą testowane m.in. autobusy wodorowe służące na lotnisku Chopina i w transporcie miejskim.

Orlen poinformował o otrzymaniu certyfikatu Mission Innovation i Clean Hydrogen Partnership przez projekt Hydrogen Solutions for euroPean Airports & Regional Kinetics (HySPARK) powstający przy udziale grupy. Inicjatywa powstaje razem z konsorcjum złożonym z 17 podmiotów z pięciu krajów.

HySPARK jest częścią Mazowieckiej Doliny Wodorowej, klastra powołanego przez Orlen i zrzeszającego 40 podmiotów.  Jego celem jest stworzenie na Mazowszu regionalnego ekosystemu, który połączy producentów wodoru z dostawcami technologii oraz końcowymi użytkownikami. Wodór ma być wykorzystywany w różnych sektorach jak transport (w charakterze paliwa) czy przemysły (na przykład do produkcji nawozów sztucznych). W ramach HySPARK będą testowane pojazdy napędzane wodorem do obsługi warszawskiego lotniska, wodorowe autobusy miejskie i ciągniki siodłowe.

Spółka przekazała, że do końca 2025 roku wybuduje przy lotnisku Chopina stację wodorową. W tym celu pozyska finanse z drugiej tury projektu Clean Cities, europejskiego programu CEF Transport AFIF.

– Grupa Orlen realizuje projekty w zakresie całego wodorowego łańcucha wartości, a to właśnie na takich działaniach skupiają się doliny wodorowe. Największy potencjał w ich funkcjonowaniu dostrzegamy w badaniach i rozwoju innowacyjnych technologii wodorowych, tworzeniu systemowych rozwiązań dla kształcenia i szkolenia kadr w kierunku niskoemisyjnych technologii, a także pozyskiwaniu dofinansowań dla projektów na poziomie krajowym i europejskim. Jednym z przykładów takich działań jest projekt HySPARK. Cieszę się, że w tak krótkim czasie zbudowaliśmy konsorcjum, które jest złożone z podmiotów aktywnie uczestniczących w rozwoju gospodarki wodorowej w Europie – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych Orlen.

Orlen / Marcin Karwowski

ABW zabezpieczyła dowody o zaniżaniu cen paliw przez Orlen


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X