Orlen wznawia negocjacje z Litwinami w sprawie Możejek

26 lipca 2016, 14:20 Alert
ważne ropa

(Litwa 24)

We środę 27 lipca Orlen Lietuva rozpocznie nowy etap negocjacji z Kolejami Litewskimi w sprawie stawek kolejowych – podaje portal Litwa 24.

Wznowienie rozmów to owoc spotkania delegacji polskiego rządu i PKN Orlen z premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem. Strony dały impuls polityczny do nowych negocjacji, które zostały zatrzymane w maju 2015 roku ze względu na impas na poziomie spółek.

– Konflikt między Orlenem a litewskim monopolistą kolejowym jest spowodowany działaniami litewskiej spółki pobierającej opłaty za transport, które znacznie przekraczają stawki rynkowe – przypomina Litwa 24. – Litewskie Koleje Państwowe rozebrały około 20-kilometrowy odcinek torów pomiędzy Możejkami a Łotwą. Tym sposobem polska rafineria została pozbawiona najbardziej rentownego szlaku eksportowego dla swoich produktów i możliwości współpracy z łotewskimi przewoźnikami.

– Spółka jest zmuszona transportować swoje produkty znacznie dłuższą, blisko 15-kilometrową, trasą. W 2008 r. Grupa Orlen skierowała do Komisji Europejskiej skargę dotyczącą działań litewskiego monopolisty, a w marcu 2013 r. KE wszczęła przeciwko przewoźnikowi postępowanie, które do tej pory się nie zakończyło – czytamy na Litwa 24.