Otwarcie zmodernizowanego dworca Kędzierzyn-Koźle

17 grudnia 2015, 16:00 Alert

(PKP S.A.)

Gruntownie zmodernizowany dworzec Kędzierzyn-Koźle został oddany do użytku. To jedna z niemal 90 inwestycji dworcowych zrealizowanych przez PKP S.A. w latach 2012-2015.

W ramach prac modernizacyjnych dokonano renowacji elewacji, wymieniono drzwi i okna oraz wyremontowano wnętrze budynku, poprawiając jego funkcjonalność. Z myślą o podróżnych zamontowano czytelne tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, a dla poprawy bezpieczeństwa zainstalowano nowoczesny system monitoringu. Pojawiły się przewijaki dla niemowląt, a osoby dojeżdżające na pociąg rowerem mają do dyspozycji stojaki. Modernizacja objęła również wymianę wszystkich instalacji oraz uporządkowanie terenu wokół dworca.

Prace modernizacyjne objęły również renowację zabytkowych sufitów kasetonowych, boazerii oraz odrestaurowanie malowideł, sztukaterii polichromii i witraży. Wszystkie te działania zostały zrealizowane pod okiem konserwatora zabytków.

Zmodernizowany dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem. W obiekcie znajdują się: winda, kasa z obniżonym blatem, podjazd dla wózków, specjalnie przystosowane toalety, ścieżki dotykowe, mapa dworca w języku Braille’a oraz pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.

– Dworzec w Kędzierzynie-Koźlu to obok Opola Głównego i Kluczborka trzeci obiekt zmodernizowany w ciągu ostatnich lat w woj. opolskim – mówi Mikołaj Tukalski, Z-ca Dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP S.A. – Od 2012 do 2015 roku zrealizujemy na terenie całego kraju prawie 90 inwestycji za łączną kwotę 1 mld zł.

Koszt zrealizowanego projektu to ok. 11,8 mln zł netto. Projekt został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz budżetu państwa. Wykonawcą prac była SKB Development sp. z o.o. sp. k. z Łodzi.