Jakóbik: OZE mają ogromny potencjał, ale potrzebują atomu jako stabilizatora (WIDEO)

11 czerwca 2024, 07:20 Atom

– Odnawialne źródła energii w Polsce mają ogromny potencjał, ale ich niestabilność wymaga wsparcia […] Atom jest wyjątkowym elementem w produkcji energii, ponieważ łączy zalety dwóch konkurujących ze sobą źródeł – mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, w rozmowie z Gościem Niedzielnym.

Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews24.pl.
Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews24.pl.

  • Z jednej strony mamy elektrownie węglowe, które pracują stabilnie, o ile mają paliwo w postaci węgla, ale są bardzo emisyjne i szkodliwe dla środowiska. Z drugiej strony mamy odnawialne źródła energii (OZE), które są przyjazne dla środowiska, ale niestabilne.
  • To właśnie atom miał być stabilizatorem OZE, ponieważ nie możemy jeszcze zbudować energetyki całkowicie odnawialnej. Nie posiadamy „Świętego Graala” odnawialnej energetyki – dużych magazynów energii, które mogłyby gromadzić nadwyżki energii i zwracać je wtedy, gdy są potrzebne – podkreślał Wojciech Jakóbik.

– Atom jest wyjątkowym elementem w produkcji energii, ponieważ łączy zalety dwóch konkurujących ze sobą źródeł. Z jednej strony mamy elektrownie węglowe, które pracują stabilnie, o ile mają paliwo w postaci węgla, ale są bardzo emisyjne i szkodliwe dla środowiska. Z drugiej strony mamy odnawialne źródła energii (OZE), które są przyjazne dla środowiska, ale niestabilne. Energetyka jądrowa łączy zalety obu tych źródeł, oferując stabilność bez wysokiej emisji – mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

– Odnawialne źródła energii w Polsce mają ogromny potencjał, ale ich niestabilność wymaga wsparcia. To właśnie atom miał być stabilizatorem OZE, ponieważ nie możemy jeszcze zbudować energetyki całkowicie odnawialnej. Nie posiadamy „Świętego Graala” odnawialnej energetyki – dużych magazynów energii, które mogłyby gromadzić nadwyżki energii i zwracać je wtedy, gdy są potrzebne. Obecnie to węgiel stabilizuje OZE, co jest rozwiązaniem tymczasowym i mało ekologicznym. Docelowo najlepszym rozwiązaniem będzie energia jądrowa – podkreślał Wojciech Jakóbik na łamach Gościa Niedzielnego.

Całą rozmowę można obejrzeć tutaj:

Opracował Jędrzej Stachura

Winiarski: OZE po raz pierwszy wygrywa z węglem w republikańskim Teksasie