WN: Własna energia z odnawialnych źródeł. Dla kogo Energia plus?

8 lutego 2019, 09:15 Energetyka

Własna energia czerpana z tanich źródeł – o tym marzą polskie firmy, które mają dość niepewności związanej z cenami energii. Instalacje słoneczne można stawiać na dachach, podwórkach, halach produkcyjnych, ale w polskim prawie nie przewidziano korzystnego rozliczania takiej produkcji dla firm. To ma zmienić pakiet Energia Plus – pisze Magdalena Skłodowska z portalu WysokieNapiecie.pl.

Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa
Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa

Ceny energii dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na taryfie B i C wraz z kosztami dystrybucji są najwyższe wśród wszystkich odbiorców energii. Ostatni rok dał się mocno we znaki odbiorcom energii – silne wzrosty cen, upadek kilku dostawców prądu i gazu, a na koniec zamieszanie legislacyjne z zamrożeniem cen, które do dzisiaj trzyma mnóstwo firm w niepewności. Firmy masowo szukają alternatyw, które dałyby im nie tylko tanią energię, ale też zapewniły oszczędność i jako taką stabilizację.
– Przemysł zaczyna mieć świadomość, że musi aktywniej zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Rośnie zainteresowanie rozwiązaniami typu ESCO. Firmy poszukują możliwości rozwoju własnych źródeł energii, wykorzystania ciepła odpadowego, którym można się dzielić z sąsiadami – mówi Daria Kulczycka, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan.

Jak  korzystać z biogazu i ze słońca

Są firmy,  które już mają własną, zieloną energię.  Tymbark w 2015 roku z ok. 4 tys. ogniw fotowoltaicznych wybudował farmę o mocy 1 MW. Na terenie farmy zainstalowano także stację meteorologiczną oraz wykonano aparaturę monitoringu. – Podstawowym celem inwestycji  było wykorzystanie odnawialnego źródła energii i tym samym kontynuacja działań proekologicznych w spółce – tłumaczy Dariusz Czech, dyrektor generalny w firmie Tymbark.

Jak dodaje, pomysł  wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z OZE wynikał z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększała się niezależność firmy od zewnętrznych źródeł.

Zakład w Tymbarku odznacza się dużą skalą produkcji, a co za tym idzie dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i cieplną. Energia elektryczna wykorzystywana jest głównie do celów technologicznych i produkcji chłodu, natomiast energia cieplna do celów technologicznych  i grzewczych. Zakład posiada własną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, jak również zakładową kotłownię gazową. Do pozyskiwania energii elektrycznej, cieplnej i chłodu wykorzystywany jest także biogaz (w procesie trigeneracji), a zakład pracuje w oparciu o gospodarkę niskoemisyjną – linie produkcyjne są energo- i wodooszczędne.

Przedsiębiorcy nie mają teraz możliwości rozliczania nadwyżek energii wprowadzonej do sieci.
Co trzeba zmienić? Co ma zmienić rządowy program Energia plus? O tym w dalszej części artykułu na
portalu WysokieNapiecie.pl