Dąbrowski: Negocjacje pakietu zimowego są na finiszu

24 października 2018, 15:00 Energetyka

O negocjacjach dotyczących pakietu zimowego mówił na konferencji EuroPower 2018 wicemister energii, Tomasz Dąbrowski. 

Tomasz Dąbrowski. Fot.: Ministerstwo Energii
Tomasz Dąbrowski. Fot.: Ministerstwo Energii

– Debata, która odbywa się w obszarze rynku energii jest z boku tego, co jest w głównym nurcie dyskusji o pakiecie zimowym. Został on skonstruowany w taki sposób, że nie dotyka on najważniejszych problemów sektora. Z punktu widzenia ministerstwa energii istotne jest, by odpowiedzieć sobie na pytania: ile zjawisk wynika z postępu, a ile zostało zapoczątkowane przez złe zaprojektowanie rynku?  – pytał Tomasz Dąbrowski.

Jego zdaniem przykładem może być racjonalne unikanie kosztów przez konsumentów, co jest problemem dla regulatorów.- W tej chwili trwa dyskusja nad rozwiązaniami prawnymi w Unii Europejskiej, większość dyrektyw została już uzgodniona, które niedługo będą obowiązywać jako prawo. Odbyły się już trzy trilogi, ostatni miał miejsce 18 grudnia, jeszcze nie wszystkie kwestie zostały ustalone. Jest duża szansa, by do końca tego roku zamknąć pracę nad większością regulacji. Pytanie, jak dalece regulacje krajowe będą musiały być dopasowane do unijnych. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o dalszy postęp prac – przypomniał Dąbrowski.

Pytany o ustawę wsparcia kogeneracji powiedział, że  projekt ustawy wsparcia dla kogeneracji jest w toku. -Mamy nadzieję, że proces legislacyjny skończy się do końca roku. – Najwięcej czasu poświęciliśmy na dyskusje z KE, jesteśmy gotowi do uchwalenia ustawy. Z rynkiem mocy było inaczej – po przyjęciu przystąpiliśmy do rozmów z KE, podczas których okazało się, że musimy wprowadzić sporo poprawek. Właściwie zarządzony proces transformacji może być skokiem cywilizacyjnym. Chcemy, by to koncerny wzięły na siebie część kosztów, i żeby widziały w tym dla siebie szansę – powiedział Tomasz Dąbrowski.

Wsparcie dla kogeneracji z węgla tylko w ostateczności