Pomimo wzrostu odnawialnych źródeł energii, paliwa kopalne nadal dominują w globalnym zapotrzebowaniu na energię w 2023 roku.
W najnowszym raporcie Eni, “World Energy Review 2024”, wskazano, że globalne zużycie energii pierwotnej wzrosło o około 2 procent w porównaniu do 2022 roku, osiągając około 15 miliardów ton ekwiwalentu ropy naftowej. Paliwa kopalne stanowiły około 80 procent tego zapotrzebowania, przy czym ropa naftowa wynosiła 30 procent, węgiel 28 procent, a gaz 23 procent.
Rok 2023 był trudny dla rynku energetycznego ze względu na napięcia geopolityczne i słabość gospodarczą, co wpłynęło na stabilność cen ropy i gazu. Mimo spadku cen, globalne zapotrzebowanie na gaz pozostało stabilne, z wyraźnym wzrostem w Chinach, który częściowo zrównoważył spadek w UE.
Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, odnotowały dalszy wzrost, osiągając łącznie około 2,400 GW mocy zainstalowanej na całym świecie. Jednak ich udział w globalnym miksie energetycznym wciąż pozostaje niski, stanowiąc tylko 13 procent produkcji energii elektrycznej.
Emisje CO2 związane z energią wzrosły o 1 procent w 2023 roku, osiągając rekordowy poziom 37,2 gigaton. Eni podejmuje działania w kierunku dekarbonizacji, m.in. dołączając do inicjatywy CLEAN, mającej na celu ograniczenie emisji w łańcuchu wartości LNG.
Offshore energy / Mateusz Gibała