Parkiet: Lotos ma dużo do zrobienia w segmencie wydobycia

4 grudnia 2019, 07:15 Alert

Na temat realizowanych przez Grupę Lotos projektów w segmencie wydobycia węglowodorów – pisze „Parkiet”. Dziennik zwraca uwagę, że planowana przez grupę ekspansja w tym obszarze działalności nie przebiega zgodnie z wcześniejszymi planami.

Fot. Lotos

Gazeta giełdy przypomina, że strategia grupy zakłada pozyskanie złóż na morzach: Północnym, Czarnym, Kaspijskim i na Adriatyku, ale póki co Lotos jest obecny jedynie na Szefie Norweskim.

W strategii do 2022 roku Lotos zakłada osiągnięcie poziomu wydobycia węglowodorów na poziomie około 30 – 50 tys. boe/d, podczas gdy w trzecim kwartale wydobycie wyniosło 17,8 tys. baryłek dziennie.

Cytowany przez dziennik rzecznik lotosu Adam Kasprzyk mówi, że tym roku Grupa oceniała kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych z obszaru wydobycia, a o dalszych krokach i ewentualnym wyborze aktywów decyduje to, czy kreują one optymalną wartość dla spółki i będą najkorzystniejsze dla akcjonariuszy.

Jeśli chodzi o Szef Norweski, to na tym obszarze Lotos ma udziały w złożach Utgard i Yme. Wydobycie z tego pierwszego zostało uruchomione w połowie września. Jak podkreśla cytowany przez „Parkiet” rzecznik Lotosu, wydobycie ze złoża Utgard rozpoczęło się kilkumiesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do zakładanego pierwotnie harmonogramu i 25 proc. taniej względem planowanego budżetu.

Z prezentowanych przez gazetę giełdy danych wynika, że w trzecim kwartale wydobycie dobowe Lotosu w Norwegii było na poziomie 13,1 tys. boe, wobec 12,2 tys. boe rok wcześniej.

Jednak wzrostu wybycia nie udało się osiągnąć Grupie tak na Litwie jak i w Polsce. W Polsce wydobycie w trzecim kwartale 2019 r. wyniosło 4 tys. boe/d, podczas gdy rok wcześniej było na poziomie 4,7 tys boe/d, a na Litwie wydobycie spadło o 0,1 tys. boe/d do poziomu 0,7 tys. boe/d.

Jak informuje „Parkiet”, na wydobycie Lotosu w Polsce mają wpływ między innymi prace nad docelowym zagospodarowaniem złoża B8 na Bałtyku, które miały się zakończyć w ubiegłym roku, a obecnie uruchomienie pełnej produkcji z tego złoża planowane jest najwcześniej na drugi kwartał 2021 r. Po zakończeniu tych prac dzienna produkcja ze złoża B8 ma wzrosnąć z obecnych 2,8 tys. boe do 5 tys. boe.

Jednocześnie gazeta giełdy zwraca uwagę, że na chwilę obecną nie ma decyzji inwestycyjnej, a co za tym idzie nie wiadomo kiedy zaczną się prace przy zagospodarowaniu złoża B4/B6 na Bałtyku, w którym Lotos na 49 proc. udziałów. Jak relacjonuje „Parkiet”, jeśli uda się dotrzymać obecny harmonogram pracy przy tym złożu, to jego eksploatacja powinna się zacząć w ostatnim kwartale 2022 roku. Średnie dobowe wydobycie z tego złoża w początkowym okresie jego eksploatacji ma być na poziomie 4,3 tys. boe.

Parkiet/CIRE.PL

Bonca: Lotos i Orlen razem będą bardziej efektywne (ROZMOWA)