Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z siedmioma firmami, które mogą pomóc w rozbudowie mocy jądrowych Bułgarii. Wcześniej, amerykański producent reaktorów sygnował tego typu umowy również w Polsce, z ponad 30. firmami zainteresowanymi projektem pierwszej polskiej elektrowni na Pomorzu.
Westinghouse Electric Company (WEC) ogłosił podpisanie memorandów o współpracy (MoU) z siedmioma bułgarskimi dostawcami, którzy wesprą projekt budowy dwóch reaktorów AP1000 w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj – czytamy w komunikacie amerykańskiej firmy.
WEC podaje, że memoranda, podpisane przez Balkansko Echo EOOD, Bon Marine Ltd., Contragent 35 Ltd., El Kontrol EOOD, ELPROM Heavy Industries JSC, Kozłoduj Ltd. oraz Zekalabs Ltd., określają możliwości dostaw produktów i usług, w tym dźwigów, usług logistycznych i transportowych, sprzętu elektrycznego i przemysłowego, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz rurociągów.
Bułgaria planuje przeznaczyć około 860 mln dolarów na dwa AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj, obecnie korzystającej z dwóch jednostek WWER-1000 od Rosjan (ich licencje wygasają w 2027 i 2029 roku).
– Osiągamy wyraźne postępy w realizacji Kontraktu ESC (Engineering Services Contract) dotyczącego budowy dwóch zaawansowanych reaktorów AP1000 w lokalizacji Kozłoduj, w dużej mierze dzięki doświadczonemu bułgarskiemu łańcuchowi dostaw. […] Dzięki rozszerzeniu łańcucha dostaw wykorzystujemy wiedzę lokalnych dostawców z branży budowlanej, elektrycznej i logistycznej, co będzie kluczowe dla terminowej i zgodnej z budżetem realizacji projektu – powiedział Dan Lipman, prezes Westinghouse Energy Systems.
Potencjalni partnerzy atomu, również w Polsce
Westinghouse podkreśla, że zgodnie z filozofią “kupuj tam, gdzie budujesz”, podpisał memoranda o współpracy łącznie z 30. bułgarskimi dostawcami. – Projekt Kozłoduj stworzy również bułgarskim firmom możliwość wspierania innych projektów AP1000 w Europie i na świecie – czytamy.
Równolegle WEC to samo robi w Polsce, gdzie podobne dokumenty sygnowało już ponad 30. partnerów. Amerykanie informowali, że łączna liczba potencjalnych polskich dostawców może urosnąć do około 500. Celem wspomnianych umów jest ocena kompetencji i potencjału firm.
W rozmowie z Biznes Alert, Westinghouse informował, że uważnie monitoruje plany jądrowe poszczególnych krajów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie poszukuje firm, które stworzą długoterminowy łańcuch dostaw, a głównym z nich ma być Polska.
– Nasza wspólna praca zaowocuje nie tylko nad Wisłą, ale również w całym regionie. W przyszłości polscy dostawcy będą mogli przekazać swoje doświadczenie m.in. Bułgarii, Holandii czy Słowenii – mówił w maju Sean Jones, dyrektor ds. globalnego łańcucha dostaw Westinghouse, w rozmowie z Biznes Alert.
Westinghouse / Jędrzej Stachura