EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Paruch: To przywileje pracownicze obniżają efektywność firm sektora energetycznego

Podczas Forum Energetycznego w Sopocie Sławomir Paruch – Partner, Raczkowski i Wspólnicy – mówił o konsolidacji sektora energetycznego w kontekście efektywności wytwarzania energii.

– Do garnka miodu zebranego wczoraj i dziś dodam łyżkę dziegciu. Sektor energetyczny jest jednym z pięciu najbardziej nagradzanych. Nie wiem czemu tak jest. Pozostałe z tych pięciu branż są rynkowe jak IT czy bankowość. Nie wiem czy sektor energetyczny zasługuje na takie wynagrodzenia, a w konsekwencji koszty – ocenił. – To efekt monopolistycznej pozycji firm z sektora. Wiąże się z tym ekstensywne uprawnienia pracowników. Oceniam, poziom przywilejów pracowników w tym sektorze jako jeden z najwyższych. To rzutuje na średnią wynagrodzeń, koszty i kondycję firm. To są ciężary, kule u nóg.

– Widzę, że benefity pracownicze są nierealne. Spotykałem się z wieloletnimi pakietami socjalnymi gwarantującymi zatrudnienie wyłącznie z tytułu bycia pracownikiem w okresie prywatyzacji. Spotykałem się z dożywotnimi gwarancjami, premiami konsolidacyjnymi, okresowymi. To wszystko uderza w konkurencyjność polskich spółek energetycznych – wyliczał Paruch. – Jeżeli mamy mówić o konsolidacji jako ścieżce do zwiększenia efektywności energetyki, to jest tutaj bardzo wiele do zrobienia. Przy braku silnej woli zmian będzie to niemożliwe. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego rodzi obawy o urynkowienie, co świetnie wykorzystują pracownicy. Dlatego zmiany choć konieczne, nie są wprowadzane.

– Mimo to odchodzi się od szczodrych pakietów. Pewne praktyki przestają być standardem. Rynek zmierza w dobrym kierunku ale jeszcze sporo mamy do zrobienia – podsumował prelegent konferencji.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X