Pod patronatem ARP pod Krakowem rusza innowacyjna produkcja

28 czerwca 2016, 10:45 Innowacje

Dzięki ARP, firma GRC Technologie Sp. z o.o. otworzyła w poniedziałek tj. 27.06.2016r. w Skawinie pod Krakowem zakład produkcji innowacyjnych materiałów budowlanych: chemii budowlanej, betonu architektonicznego, nanobetonu, betonu lekkiego, betonu geopolimerowego. Na etapie wdrożenia innowacyjnej produkcji spółka została pierwszym beneficjentem ARP Venture i uzyskała pożyczkę w wysokości 9 mln zł.

GRC Technologie Sp. z o.o. to przede wszystkim produkcja innowacyjna i ekologiczna służąca celom ochrony środowiska. Działalność polegać będzie na wykorzystaniu surowców odpadowych m.in. popiołów, w tym fluidalnych, żużlów, gruzów rozbiórkowych, odpadów drzewnych i osadów ściekowych do produkcji wysokojakościowych wyrobów dla budownictwa, sektora energetyki oraz rolnictwa. Odpady te będą uszlachetniane poprzez destrukcję, w oparciu o własne know-how, w innowacyjnych procesach technologicznych, wykorzystujących udzielone patenty oraz licencje m.in. INITECH Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie finansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Priorytetem jest tu ścisłą współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Fundusz przyznał już promesę środków finansowych na specjalistyczną linię technologiczną zmniejszającą poziom odpadów problemowych.

Zaangażowanie w projekt realizowany przez GRC technologie ma dla nas podwójne znaczenie. Po pierwsze, doceniamy pracę zespołu naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej, który jest autorem innowacyjnych metod produkcji materiałów budowlanych. Po drugie ważny jest dla nas aspekt ekologiczny, czyli wykorzystanie do tej pory nie używanych innowacyjnych technologii celem zmniejszenia emisji CO2- podkreślił Michał Szaniawski, wiceprezes Zarządu ARP S.A.- Ta inwestycja ma również aspekt społeczny. Dzięki uruchomieniu produkcji jest szansa na nowe miejsca pracy.

Jesteśmy dumni, że zdobywaną przez nas od lat wiedzę na temat mieszanek cementowych, udało się wykorzystać do uruchomienia nowoczesnej linii technologicznej. Dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii mamy produkt, który może z powodzeniem konkurować również poza granicami Polski. Automatyzacja linii wyeliminuje czynnik błędu ludzkiego podczas produkcji, zagwarantuje wysoką jakość i zgodność z zadaną recepturą, pozwoli także osiągnąć wysoką wydajność oraz elastyczność produkcji, co przekłada się na Gwarancje Rzetelności Ceny i jakości ( GRC ) – zespół GRC

Spółka kupiła nieczynny zakład produkcji betonu komórkowego, który zmodernizowała i zbudowała w nim nowoczesną linię produkcyjną. W zakładzie znajdzie docelowo zatrudnienie ok. 60 osób. Docelowa roczna produkcja będzie wynosić ok. 100 tys. Ton chemii budowlanej. Łączna kwota zainwestowanych środków w pierwszym etapie realizowanej inwestycji wyniosła ok. 23 mln zł. Ponadto w dniu 31.05.2016 r. spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny.

Źródło: GRC Technologie Sp. z.o.o