Paweł Stańczak został szefem spółki zarządzającej ukraińskimi gazociągami

4 lutego 2019, 15:15 Alert
stańczak
fot. Uktransgaz

W ramach realizacji kolejnego etapu mapy drogowej, mającej wydzielić operatora sieci przesyłu gazu przez Ukrainę powołano nową spółkę – Operatora Ukraińskiej Sieci Przesyłu Gazu, na której czele stanął Polak.  100 procent udziałów w spółce należy do Ukrtransgazu.

Decyzja w sprawie powołania operatora została przyjęta przez akcjonariuszy Ukrtransgazu i Naftogazu. Stańczak, który będzie nią kierował, od czerwca ubiegłego roku pełnił funkcję dyrektora generalnego oddziału operatora systemu przesyłu gazu na Ukrainę. Wcześniej były wiceprezesem Ukrtransgazu.

Powołanie nowego operatora pozwoli na to, aby po 1 stycznia 2020 roku funkcję tę przestał pełnić Ukrtransgaz. Zgodnie z ustawą o rynku gazu z 2015 roku na Ukrainie ma nastąpić podział właścicielski Naftogazu, który jest spółką-córką Ukrtransgazu. W tym celu zostały powołane do życia dwie spółki: Magistralne Gazoprowody Ukrainy (odpowiedzialne za segmenty wydobycia oraz transportu gazu) oraz Operator of Ukraine Gas Storage Facilities (odpowiedzialny za magazynowanie gazu). Rozdział właścicielski Naftogazu jest jednym z warunków dalszego kredytowania spółki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Ukrtransgaz/Piotr Stępiński

Polski Prometeusz może dać Ukrainie LNG z USA