Pawłowski: PKP PLK przeznaczy 25 mld zł na modernizację infrastruktury

7 stycznia 2014, 09:58 Infrastruktura
Andrzej Pawłowski

Ubiegły rok był najbezpieczniejszy w siedmioletniej historii PLK. Liczba poszkodowanych w wypadkach kolejowych zmniejszyła się o jedną czwartą. To wynik Programu Poprawy Bezpieczeństwa na kolei realizowanego przez spółkę. Do połowy grudnia 2013 r. zanotowano 824 wypadki na kolei. To oznacza spadek w porównaniu do 2012 r. o 7,6 procent. Jak podkreśla wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski, w kolejnych latach ma być tylko lepiej, a kolej ma być bardziej nowoczesna, jeszcze bardziej bezpieczna i komfortowa dla pasażerów.

– Naszym największym zmartwieniem pozostaje wciąż wysoka liczba wypadków z udziałem pieszych przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych oraz na przejazdach kolejowych. Gdyby od jutra wszyscy kierowcy i piesi zaczęli przestrzegać przepisów, liczba zdarzeń na kolei zmniejszyłaby się o 73 proc. – podkreśla Andrzej Pawłowski.

Pawłowski wskazuje, że do 2015 r. PKP PLK zamierza przeznaczyć na modernizację infrastruktury 25 miliardów złotych, co ma się przełożyć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. W tegorocznych planach jest modernizacja ponad 2 tysięcy km torów, a do 2015 r. zmodernizowanych zostanie tysiąc przejazdów kolejowo-drogowych.

Źródło: Nasz Dziennik