PB: Koncerny energetyczne i PFR chcą przejąć polskie aktywa EDF

16 września 2016, 10:45 Alert

Jak poinformował “Puls Biznesu”, polskie koncerny energetyczne przy wsparciu Państwowy Fundusz Rozwoju pracują nad wspólną ofertą zakupu polskich aktywów EDF – elektrowni Rybnik i aktywów elektrociepłowniczych. Z informacji “Pulsu Biznesu” wynika, że chodzi o PGE, Energę i PGNiG Termikę oraz prawdopodobnie też Eneę. Wspólna oferta może zostać złożona jeszcze we wrześniu.

“Puls Biznesu” zwraca uwagę na nowe okoliczności związane ze sprzedażą polskich aktywów francuskiego koncernu. Pierwszą z nich jest wola nadzorującego państwowe koncerny ministra energii do złożenia przez nie oferty. Druga okoliczność polega na ograniczeniu swobody wyboru nabywcy przez EDF. Pod koniec sierpnia EDF Polska została wciągnięta na listę firm chronionych, w konsekwencji czego ministrowi energii przysługuje prawo wyrażenia sprzeciwu wobec ewentualnego nabywcy. Trzecią okoliczność ma stanowić według gazety pogląd ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zgodnie z którym polskie przedsiębiorstw energetyczne nie powinny być nastawione wyłącznie na zysk, ale przede wszystkim na długofalową działalność zwiększająca bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Elektrownia Rybnik

Gazeta zauważa, że PGE, PGNiG Termika i Energa są potencjalnie zainteresowane ciepłowniczą częścią aktywów EDF. W swojej strategii PGE zaplanowała wydzielenie z grupy i inwestycje w biznes kogeneracyjny. Z kolei PGNiG Termika jest największym sprzedawcą ciepła w Unii Europejskiej, zainteresowanym przejęciami , Energa z kolei działa w północnej części kraju, gdzie znajduje się duża cześć aktywów EDF. Najmniejsze zainteresowanie wzbudza elektrownia Rybnik.

“Puls Biznesu” wskazuje również na zagraniczny aspekt całej sprawy. EDF poszukuje środków na sfinansować wartej ok. 20 mld GBP inwestycji w elektrownię jądrową Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Pomimo, że realizacja tego projektu wciąż nie jest całkowicie pewna, ważny jest fakt wczorajszej zgody brytyjskiego rządu na budową elektrowni.

W tej sytuacji stanowcza negocjacja ceny za polskie aktywa może spotkać się z vetem ze strony Ministerstwa Energii. Nie długo wiadomo będzie również, czy zamierza ono z tego prawa korzystać. EDF planuje podział polskiej spółki w taki sposób, aby elektrownia Rybnik i aktywa ciepłownicze znalazły się w osobnych firmach, na co może zgodzić się lub nie resort energii – zwraca uwagę “Puls Biznesu”.

Puls Biznesu/CIRE.pl