PB: Orlen uruchomi w Niemczech punkt zasilania wodorem

23 maja 2017, 06:30 Alert

Jak poinformował „Puls Biznesu”, Orlen uruchomi dziś na należącej do koncernu stacji w Niemczech swój pierwszy punkt do zasilania samochodów wodorem. Punkt zostanie uruchomiony na stacji należącej do PKN Orlen, działającej pod marką Star, w miejscowości Mülheim.

fot. PKN Orlen

– Dziś w Polsce nie ma ani jednej ogólnodostępnej stacji do ładowania aut wodorem. Ten rynek jeszcze u nas nie istnieje. W całej Europie jego skala jest zresztą niewielka – w Niemczech do 2018 r. ma być 50 takich stacji, w Beneluksie jest ich około 100 – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Z kolei według prof. Henryk Figla rozwój rynku hamuje wysoki koszt pozyskania wodoru.

„Puls Biznesu” przypomina, że również Lotos prowadzi badania związane z wykorzystaniem wodoru. Już w 2015 r. konsorcjum, któremu przewodzi Lotos rozpoczęło projekt badawczy Hestor, którego celem jest zbadanie efektywności magazynowania wodoru pozyskiwanego z nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych. Wodór miałby być magazynowany w kawernach solnych i wykorzystywany do procesów technologicznych w rafinerii spółki w Gdańsku oraz do wytwarzania energii elektrycznej. Nadwyżka energii elektrycznej służąca do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy pochodziłaby z elektrowni wiatrowych i solarnych.

Puls Biznesu/CIRE.PL