Maduro chce ukryć petrodolary w Gazprombanku

11 lutego 2019, 06:15 Alert

Państwowy koncern naftowy PDVSA wysyła prośby do klientów, kontrolowanych przez siebie spółek joint venture, by ci przelewali należności za ropę na niedawno utworzone konta w rosyjskim Gazprombanku. Bank dementuje te informacje.

Maduro chomikuje

Agencja Reutera dotarła do wewnętrznych dokumentów koncernu PDVSA, które potwierdzają działania koncernu, po tym jak 28 stycznia Stany Zjednoczone zablokowały dostęp reżimu Maduro do dochodów pozyskiwanych ze sprzedaży ropy, zdeponowanych na zagranicznych kontach.

Tymczasem przedstawiciele Gazprombanku poinformowali w niedzielę, że PDVSA od lat już posiada u nich konta i nie otworzyła ostatnio żadnych nowych.

PDVSA zaczęło również wywierać presję na swoich zagranicznych partnerów, posiadających udziały w kontrolowanych przez koncern spółkach joint venture, pozyskujących ropę w pasie naftowym Orinoko, by Ci jasno zadeklarowali, czy zamierzają kontynuować współpracę. Partnerami spółek joint venture, kontrolowanych przez PDVSA są m.in. norweski Equinor ASA, amerykański Chevron i francuski Total.

Nawet po nałożeniu przez Stany Zjednoczone pierwszej rundy sankcji na PDVSA, jej spółki joint venture, mogły przeprowadzać operacje za pomocą amerykańskich i europejskich kont bankowych i w ten sposób otrzymywać dochód ze sprzedaży ropy. Spółka używała ich także by przesyłać swoje aktywa na chińskie konta bankowe.

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na PDVSA zablokowały możliwość amerykańskim spółkom takim jak Chevron, Halliburton Co, General Electric Co, Baker Hughes i Schlumberger NV prowadzenia jakichkolwiek operacji finansowych z wenezuelskim koncernem, kontrolowanym przez reżim Maduro.

PDVSA nakazało również Petrocedeno, spółce joint venture, w której udziały ma Equinor i Total zatrzymać produkcję ciężkiej ropy ze względu na brak ciężkiej benzyny, bez użycia której nie da się jej przygotować na eksport, a jej import do Wenezueli zablokowały amerykańskie sankcje.

Gazprombank dementuje

Rosyjski Gazprombank oświadczył w niedzielę, że wenezuelski państwowy koncern naftowy Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) otworzył rachunki w tym banku kilka lat temu i żadnych nowych w ostatnim czasie nie otwierał.

„Podkreślamy, że żadne nowe rachunki nie zostały otwarte, a bank nie planuje otwierania żadnych nowych rachunków” – napisano w oświadczeniu Gazprombanku.

Reuters/Joanna Kędzierska/Polska Agencja Prasowa