Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w tym miesiącu do Chin, co jest najnowszym znakiem, że Pekin i Waszyngton zaczynają stabilizować burzliwe stosunki dwustronne, które osiągnęły najniższy punktu od dziesięcioleci, informuje Financial Times.
Warto wspomnieć, że Blinken w lutym odwołał planowaną podróż w związku z incydentem chińskiego balonu szpiegowskiego, który przeleciał nad dużą częścią kraju, co zniweczyło wysiłki na rzecz naprawy stosunków między krajami.
Antony Blinken uda się w czerwcu do Państwa Środka, co jest najnowszą oznaką, że Pekin i Waszyngton zaczynają stabilizować burzliwe stosunki dwustronne, które osiągnęły najniższy poziom od dziesięcioleci.
Wizyta amerykańskiego sekretarza stanu byłaby oznaką wznowienia działań między Waszyngtonem a Pekinem w celu przywrócenia stosunków dwustronnych na wysokim szczeblu. Prezydent Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping uzgodnili na szczycie G20 na Bali w listopadzie, że spróbują ustanowić płaszczyznę porozumienia między krajami, ale ich wysiłki zostały zniweczone przez incydent z balonem szpiegowskim.
Przemawiając na szczycie G7 w Hiroszimie w zeszłym miesiącu, Biden powiedział, że spodziewa się rychłej „odwilży” w stosunkach.
Financial Times w zeszłym tygodniu poinformował, że dyrektor CIA Bill Burns odbył w maju tajną podróż do Pekinu, czyniąc go najwyższym rangą urzędnikiem administracji Bidena. Jego podróż odbyła się na zaproszenie Chin.
Ponadto, Daniel Kritenbrink, najwyższy urzędnik Departamentu Stanu ds. Azji Wschodniej, oraz Sarah Beran, najwyższy urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Chin i Tajwanu, spotkali się w poniedziałek w Pekinie ze swoimi odpowiednikami. W oświadczeniach obie strony stwierdziły, że rozmowy mające na celu poprawę stosunków były „szczere i produktywne”.
Warto dodać, że w zeszłym miesiącu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył dwudniowe rozmowy w Wiedniu z Wang Yi, najwyższym urzędnikiem chińskiej polityki zagranicznej. Stany Zjednoczone próbują również zorganizować rozmowę telefoniczną między Bidenem a Xi, aby nadać rozpędu po miesiącach niewielkich postępów.
Kolejną oznaką możliwej odwilży jest to, że chiński minister handlu Wang Wentao niedawno spotkał się w Waszyngtonie z sekretarz handlu USA Giną Raimondo podczas pierwszej chińskiej wizyty wysokiego szczebla w Waszyngtonie od stycznia 2020 roku
Xie Feng, nowy ambasador Chin w USA, przybył do Waszyngtonu w zeszłym miesiącu po długim opóźnieniu od wyjazdu swojego poprzednika Qin Ganga, obecnie ministra spraw zagranicznych.
Mimo postępujących oznak ocieplenia stosunków między Waszyngtonem a Pekinem nadal pozostają napięte, czego dowodem są liczne incydenty na Morzu Południowochińskim oraz nieustające roszczenia wobec Tajwanu.
W zeszłą sobotę w Cieśninie Tajwańskiej chiński okręt wojenny zbliżył się na odległość 150 metrów od amerykańskiej jednostki i niemal spowodował zderzenie.
Stany Zjednoczone podkreślają, że utrzymanie wojskowych kanałów komunikacji w przyszłości pozwoli na uniknięcie takich incydentów i zmniejszy ryzyko napięć między krajami.
Financial Times / Jacek Perzyński
J. Perzyński: Balon próbny Chin przed trudnymi rozmowami z USA