Pekin ogłosił pierwszy alarm smogowy w tym sezonie grzewczym

23 listopada 2018, 15:30 Alert
Smog w Chinach
Smog w chińskim mieście

Władze Pekinu ogłosiły w piątek pierwszy w tym sezonie grzewczym alarm zanieczyszczenia powietrza, co wiąże się z restrykcjami w przemyśle. Według prognoz smog spowije chińską stolicę i okręg Pekin-Tiencin-Hebei w sobotę i utrzyma się przez trzy dni.

Żółty alarm, ogłoszony przez Miejskie Biuro Ekologii i Środowiska w Pekinie, to trzeci (w skali czterostopniowej) stopień ostrzegania przed zanieczyszczeniem powietrza w Chinach. Będzie obowiązywał w dniach 24-26 listopada.

Alarm oznacza konieczność wstrzymania prac budowlanych i produkcji w przemyśle ciężkim oraz nasilenie kontroli pojazdów z silnikami diesla oraz ulicznych restauracji, by upewnić się, że spełniają one normy emisji spalin.

W tych samych dniach w 28 miastach prowincji Hebei, Shanxi, Szantung i Henan obowiązywać będzie alarm pomarańczowy, czyli drugi stopień w chińskiej skali ostrzegania przed smogiem – poinformowało ministerstwo ekologii i środowiska. W portowym mieście Tiencin niedaleko Pekinu żółty alarm wprowadzono już w piątek.

Północne Chiny od lat mierzą się z problemem silnego zanieczyszczenia powietrza. Smog daje się we znaki szczególnie w okresie zimowym, od połowy listopada do połowy marca, gdy w związku z ogrzewaniem zużywa się więcej węgla.

Chińskie władze prowadzą „wojnę z zanieczyszczeniem”; w jej ramach wprowadzają surowe normy ekologiczne i publicznie pouczają lokalnych urzędników, którym nie udaje się ich wypełnić. Dzierżący niemal absolutną władzę prezydent Xi Jinping uczynił „budowę cywilizacji ekologicznej” jednym z głównych elementów swojej polityki.

W ubiegłym tygodniu wskaźnik PM2,5 – oznaczający stężenie w powietrzu szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek o średnicy do 2,5 mikrona – osiągnął w Pekinie poziom 270 mikrogramów na metr sześcienny, czyli był prawie ośmiokrotnie wyższy niż krajowa norma, ustalona na 35 mikrogramów.

Zanieczyszczenie powietrza to dotkliwy skutek uboczny dynamicznego rozwoju gospodarczego Chin w ostatnich czterech dekadach. Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza w samym roku 2012 zmarło ponad milion Chińczyków. Szacunki naukowców z organizacji Berkeley Earth mówią o nawet 1,6 mln takich zgonów rocznie – a więc średnio prawie 4,4 tys. zgonów każdego dnia.

Polska Agencja Prasowa