Dziś Rada Ministrów miała przyjąć uchwałę w sprawie aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ale – po raz kolejny – ten punkt zdjęto z porządku obrad. Kolejne podejście do przyjęcia odświeżonej strategii dla energetyki – za tydzień – informuje DGP źródło w rządzie. Oficjalny powód to prośba ministrów o więcej czasu na zapoznanie się z dokumentem.
Dokument, przygotowany pod kierunkiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ma uzupełnić obowiązującą strategię o nowy scenariusz, który zakłada szybszą dekarbonizację sektora.
Nowy scenariusz dla polskiej energetyki zakłada m.in. osiągnięcie niemal 50 procent udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do 2030 r. Uzupełniono w nim także rozszerzone plany dotyczące inwestycji jądrowych w przyszłej dekadzie oraz większy nacisk na magazynowanie energii, m.in. w elektrowniach szczytowo-pompowych i instalacjach bateryjnych.
Ponadto udział węgla i gazu w miksie konwencjonalnych źródeł będzie mniejszy. W 2030 roku elektrownie węglowe mają jeszcze zaspokajać ok. 1/3 zapotrzebowania na energię, ale w roku 2040 ich rola ma być już tylko uzupełniająca i nie przekraczać kilkunastu procent miksu.
Dziennik Gazeta Prawna / Jacek Perzyński