AlertEnergetykaRopa

PERN przystępuje do budowy kolejnych zbiorników na paliwa

Zbiorniki PERN w Nowej Wsi Wielkiej. Fot. Bartłomiej Sawicki BiznesAlert.pl

Zbiorniki PERN w Nowej Wsi Wielkiej. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PERN rozstrzygnął przetarg na budowę sześciu zbiorników na paliwa w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. To element realizacji II etapu rozbudowy pojemności na produkty naftowe Spółki. Dzięki inwestycjom pojemność baz magazynowych PERN zwiększy się o 126 tys. m³. Rozbudowa wpisuje się w kluczowe założenia strategii PERN do 2022 roku.

PERN rozpoczyna drugi etap rozbudowy magazynów na paliwa

Zbiorniki w Boronowie i Rejowcu wykona Mostostal Warszawa, a w Emilianowie i Małaszewiczach Naftoremont – Naftobudowa. Przypomnijmy, ze w ramach tego etapu trwa już budowa zbiornika o pojemności 32 tys. m³ w Koluszkach. Jednocześnie rozpoczęła się już procedura wyboru wykonawcy na budowę dwóch zbiorników oraz infrastruktury im towarzyszącej w bazie paliw w Dębogórzu. Każdy zbiornik ma mieć  pojemność 32 tys. m³.  Drugi etap rozbudowy pojemności zwiększy pojemność baz paliwowych PERN łącznie o 222 tys. m³, czyli o około 12 proc.

Rynek paliwowy w Polsce od 2016 roku bardzo istotnie się zmienił. Wprowadzono szereg regulacji, które w radykalny sposób ukróciły proceder nielegalnego obrotu paliwami, pozostawiając w budżecie naszego kraju miliardy złotych. To powoduje, że konieczne staje się inwestowanie w nowe pojemności, które mają służyć legalnemu obrotowi paliwami, ale również poprawiają nasze bezpieczeństwo energetyczne.-Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Część większego planu

Rozbudowa pojemności na paliwa to jedna z Megainwestycji PERN, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym i znajdują swoje odzwierciedlenie w strategii Spółki do 2022 roku. Obok nich PERN rozbudowuje zbiorniki surowcowe – łącznie o około 600 tys. m³ pojemności na ropę naftową w Bazie i Terminalu Naftowym w Gdańsku – oraz system rurociągów:

Na koniec 2021 roku planujemy również oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej. Na koniec 2023 roku chcemy natomiast zbudować II nitkę rurociągu pomorskiego. Wszystkie te inwestycje radykalnie zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski.
-Igor Wasilewski, prezes PERN.

PERN


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X