W bazie paliw PERN w Dębogórzu odbyła się legalizacja zbiornika ropy z wykorzystaniem produktu dostarczonego z tankowca. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii obiektu – informuje PERN w komunikacie.
Pionierska operacja
Powodem takiego działania był brak możliwości wykorzystania tego zbiornika do zalewu produktu zmagazynowanego w pozostałych magazynach bazy, ponieważ znajdują się one w składzie podatkowym, czyli posiadają odmienny status akcyzowy.
Baza paliw w Dębogórzu jako jedyna w PERN prowadzi na swoim terenie skład celny, obejmujący zbiornik magazynowy o pojemności eksploatacyjnej 33,9 tys. m sześc.
Możliwość wykonania legalizacji z wykorzystaniem tankowca musiała być realizowana za zgodą naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz naczelnika Okręgowego Urzędu Miar i Wag.
W celu umożliwienia przygotowania zbiornika do legalizacji, została wykonana nietypowa operacja wypompowania produktu zalegającego w składzie celnym, stanowiącego stan martwy jednego z klientów. Dzięki dobrej współpracy z naczelnikiem Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, baza paliw w Dębogórzu otrzymała zgodę na czasowe wyprowadzenie produktu ze składu celnego do wagonów kolejowych. Bez tej zgody, legalizacja nie byłaby możliwa.
Do zalegalizowania urządzeń pomiarowych wymagane było kilkukrotne wstrzymanie tłoczenia z tankowca do zbiornika i oczekiwanie na ustabilizowanie się pomiaru poziomu produktu. Całą operację utrudniał fakt, że jakiekolwiek opóźnienie rozładunku tankowca mogłoby wiązać się z poniesieniem dużego kosztu postoju. Dzięki połączeniu przyjęcia produktu zarówno na skład celny, jak i podatkowy, oraz „płynnemu” przełączeniu pomiędzy zbiornikami, rozładunek i ciągłość tłoczenia z tankowca nie zostały wstrzymane.
– Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, a sposób jego realizacji spowodował, że klienci spółki mogli w praktyce bez przerwy korzystać z pełnego spektrum usług bazy paliw w Dębogórzu – powiedział Michał Drzazga, kierownik bazy paliw w Dębogórzu.
PERN