PERN odnotował rekordowe obroty bazy w Dębogórzu w pierwszym półroczu 2021 roku

9 lipca 2021, 17:00 Alert
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Dębogórzu. Źródło: PERN

Nadmorska baza PERN w Dębogórzu rozładowała 37 tankowców w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku. To o 10 statków więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 13 więcej niż w podobnym czasie w 2019 roku. Oznacza to, że PERN utrzymuje rekordowe obroty w Dębogórzu, rozładował bowiem ponad 1,4 mln m sześc. oleju napędowego.

PERN podkreśla, że terminal produktów naftowych w Dębogórzu to kluczowe ogniwo zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. Terminal umożliwia na znaczną skalę import paliwa drogą morską z dowolnego regionu świata – czytamy w komunikacie.

– Cały czas obserwujemy duże zapotrzebowanie naszych klientów na import oleju napędowego. To potwierdzenie trendu, który widoczny był już w pierwszych miesiącach tego roku. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zwiększyliśmy znacznie swój nadmorski potencjał magazynowy aż o 64 tys. m sześc. nowych pojemności, a w przyszłym roku wybudujemy jeszcze kolejny zbiornik o pojemności 32 tys. m sześc. – podkreślił Rafał Miland, wiceprezes PERN.

PERN podaje, że baza paliw w Dębogórzu niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki każdy po 32 tys. m sześc.. – Dzięki rozbudowie, jej pojemność magazynowa wzrosła do prawie 260 tys. m sześc. Niedługo ruszy tam także budowa kolejnego, podobnego zbiornika, który zostanie oddany do użytku w przyszłym roku. Kompleksowy plan rozwoju bazy i stworzenie paliwowego hubu morskiego obejmuje nie tylko rozbudowę pojemności magazynowych, ale i instalacji transportu rurociągowego, modernizację frontu kolejowego, a także zwiększenie zdolności przeładunkowych nabrzeża tankowców, realizowane we współpracy z zarządem Portu Morskiego Gdynia. Nowe udogodnienia pozwolą klientom PERN na bardziej efektywny import i dalszą dystrybucję oleju napędowego – czytamy.

PERN/Jędrzej Stachura

Do bazy paliw PERN w Emilianowie trafił megatransport zbiorników na biokomponenty do biopaliw (WIDEO)