Maciążek: PERN podpisuje umowy z traderami ropy

8 lipca 2015, 11:00 Energetyka

Jak donosi Piotr Maciążek na łamach portalu Defence24.pl, PERN – polski operator gazociągu „Przyjaźń” oraz gdańskiego Naftoportu, podpisał umowy „praktycznie z wszystkimi, najważniejszymi traderami działającymi na rynku ropy”. Pomimo tego, iż nazwy firm jak i wartości kontraktów objęte są tajemnicą, sama informacja jest ważna w kontekście zapewnienia alternatywnych w stosunku do istniejących szlaków dostaw gazu do Polski.

Zbiorniki na ropę PERN. Fot. PERN
Zbiorniki na ropę PERN. Fot. PERN

– Możemy domniemywać, iż wśród kontrahentów znajdują się firmy takie jak między innymi: Vitol, Gunvor, Glencore, Total Trading&Shipping. Wcześniejsze umowy o podobnym zakresie dotyczyły nie tylko klasycznych transakcji, polegających na zakupie, transporcie i dalszej odsprzedaży surowców, ale także przeładowania ich do magazynów PERN (zbiorników, które zostały wybudowane w ramach rozbudowy terminala naftowego) i jego przechowywania przez określony czas, aż do momentu sprzedaży surowca polskiemu lub zagranicznemu odbiorcy – pisze Maciążek. – Podpisane umowy są o tyle istotne, iż w kontekście rozbudowy naftoportu (o której pisaliśmy w maju – przyp red.), będzie to oznaczało zapełnienie zbiorników o łącznej pojemności 375 metrów sześciennych ropą. Pozwoli to po pierwsze na wzmocnienie polskich rezerw materiałowych oraz podniesienie opłacalności samego Naftoportu. Dodatkowo, w wypadku zaprzestania dostaw paliwa lądowym rurociągiem Przyjaźń, umowy na transport morski będą dobrym punktem wyjścia do całkowitego uniezależnienia dostaw do Polski.

Kwestią otwartą pozostaje niepewna sytuacja na Wschodzie, skutkująca uszkodzeniami białoruskiego odcinka „Przyjaźni” oraz cenowych zatargów z Rosją.

Źródło: Defence24.pl