AlertEnergetykaRopa

PERN może zwiększyć dostawy ropy z naftoportu o jedną trzecią w szczycie dzięki specjalnej technologii

PERN fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert

PERN fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert

PERN testuje środek, który zmniejsza opory w tłoczeniu ropy naftowej, a przy tym zwiększa możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim. Według spółki, wdrożenie rozwiązania ma szczególne znaczenie w sytuacji postępującej dywersyfikacji dostaw surowca do Polski drogą morską.

– Rozpoczęliśmy testowanie Drag Reducing Agent – DRA, czyli środka zmniejszającego opory w tłoczeniu ropy naftowej i zwiększającego możliwości przesyłowe rurociągu na Odcinku Pomorskim – poinformował prezes PERN Paweł Stańczyk.

Jak wyjaśnił, DRA to substancja, której skład opiera się na długich łańcuchach polimerów o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej, drobno rozproszonych w substancji nośnej. Środek ten redukuje opory ropy naftowej powstające w dużym stopniu przy burzliwym przepływie za każdą pompownią rurociągu, dzięki czemu powoduje zmniejszenie strat powstałych wskutek tarcia i w efekcie umożliwia zwiększenie przepływu surowca magistralą nawet o około jedną trzecią w momentach szczytowych. Prezes PERN zaznaczył, iż aktualnie “spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami DRA z USA i Europy” – ostatecznie, dostawcę wyłoni przetarg.

Według spółki, zastosowanie DRA w rurociągu na Odcinku Pomorskim, “podniesie bezpieczeństwo zaopatrzenia w ropę naftową klientów spółki, w tym polskich rafinerii, co ma szczególne znaczenie w sytuacji postępującej dywersyfikacji dostaw surowca z kierunku morskiego przy zapowiadanym ograniczeniu dostaw rurociągowych ze wschodu”. Spółka podkreśliła jednocześnie, że “oczekiwanym rezultatem” zastosowania DRA “jest nie tylko zwiększenie wydajności rurociągu, ale również zmniejszenie jednostkowej energochłonności tłoczeń różnych układów technologicznych”.

– Przy rosnącej cenie energii może to być czynnikiem decydującym przy podejmowaniu długoterminowej decyzji o współpracy z wybranym dostawcą DRA – powiedział prezes PERN.

Inwestycje mające na celu zwiększenie możliwości przesyłowych infrastruktury służącej do przesyłu ropy są szczególnie istotne w kontekście porzucania dostaw ropy z Rosji. Coraz więcej surowca trafia do Europy przez gdański naftoport, rozbudowywany jest również Ropociąg Pomorski.

PERN/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X