Anwil wznowi produkcję nawozów pomimo kryzysu. Branża liczy na interwencję rządu

29 sierpnia 2022, 10:15 Alert

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Zawodowy (PFPŻ) apeluje do rządu o wznowienie produkcji nawozów sztucznych. Jak podaje Związek, bez tego dojdzie do przerwania ciągłości produkcji rolnej, przetwórstwa żywności, wód i napojów w kraju. Anwil z grupy Orlen wznowi produkcję pomimo problemów. Nieoficjalnie wiadomo, że rząd szykuje nowe rozwiązanie.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Kryzys na rynku żywności

Spółka Azoty zdecydowała się wstrzymać produkcję nawozów sztucznych, dwutlenku węgla, suchego lodu i kwasu azotowego. Brak dostępności na rynku tych substancji uniemożliwi utrzymanie ciągłości produkcji wielu przedsiębiorstw z sektora spożywczego, a w konsekwencji ograniczy całkowitą podaż żywności, napojów i wód, co wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe polskiego społeczeństwa. Powodem są stale rosnące ceny energii i brak rentowności produkcji. Po dokonaniu rosyjskiej inwazji na Ukrainie, ceny energii osiągnęły rekordowe ceny zmuszając wiele firm do ograniczenia lub wstrzymania produkcji swoich produktów.

Anwil wznawia produkcję

23 sierpnia 2022 roku firma Anwil, należąca grupy kapitałowej PKN Orlen również zdecydowała o wstrzymaniu produkcji. Jednak wznowi ją dla dobra bezpieczeństwa żywnościowego. – W trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, spółka Anwil podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Tym samym koncern zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym – czytamy w komunikacie spółki.

– Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na grupę Orlen – dodaje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Anwil nie jest dystrybutorem CO2. Jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo żywnościowe kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem w celu zabezpieczenia dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw w kluczowych sektorach życia publicznego. Spółka Anwil umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin.

Business Insider sugerował, że PGNiG będzie zaniżał cenę dostaw gazu do przemysłu nawozowego i spożywczego na wniosek rządu.

Polska Federacja Producentów Żywności/Polska Agencja Prasowa/Twitter/Orlen/Maria Andrzejewska/Wojciech Gryczka

Polska jest samowystarczalna. Azoty uspokajają wobec widma kryzysu spożywczego