PGE i ARP łączą siły przy budowie autobusu elektrycznego

3 października 2019, 12:45 Alert
list
Podpisanie listu intencyjnego przez PGE i ARP o współpracy przy projekcie autobusu elektrycznego / fot. Piotr Stępińśki, BiznesAlert.pl

Polska Grupa Energetyczna i Agencja Rozwoju Przemysłu chcą współpracować przy realizacji projektu związanego z produkcją autobusów elektrycznych. Porozumienie zostało podpisane w siedzibie Autosanu w Sanoku.

Dokument zainicjował projekt, w ramach którego pozyskiwane będą kontrakty na dostawę, dzierżawę lub długoterminowy wynajem autobusów elektrycznych. PGE poinformowała, że poprzez fundusz FIZAN Eko-Inwestycje i ARP planują wspólnie koordynować proces produkcyjny realizowany przez polskie firmy z branży m.in. Autosan. Według przedstawicieli PGE i ARP rozpoczęta współpraca to ważny krok w stronę wymiany taboru jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych m.in. do transportu uczniów.

PGE i ARP planują współpracę o charakterze strategicznym oraz wspólne zaangażowanie finansowe.

– Musimy tworzyć system elektromobilności, który będzie uwzględniał także produkcję komponentów i gotowych wyrobów. Polska gospodarka rozwija się jako gospodarka dostawcy. Musimy mieć coraz więcej produktów finalnych. Musimy umieć zaprojektować, stworzyć łańcuch wartości i zbudować rynek. Dzisiejsze porozumienie ma na celu zbudować mechanizm finansowania i sposobu na rozwój elektromobilności w Polsce. Tu widzimy wielki rynek i potencjał – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP.

Prezes PGE Henryk Baranowski zaznaczył, że podpisanie porozumienia to dopełnienie modelu biznesowego, który spółka realizuje w obszarze elektromobilności. – W tym celu kilka miesięcy temu podjęliśmy decyzję o powołaniu FIZAN, który nazwaliśmy Eko-Inwestycje. Środki z niego mają być przeznaczone na inwestycje związane z ochroną klimatu. To porozumienie, o którym dzisiaj mówimy, jest pierwszym krokiem udowodniającym, że nasze zapowiedzi co do celów FIZAN nie są pustosłowiem, tylko przykładem konsekwentnie realizowanej strategii, która służy rozwojowi elektromobilności w Polsce – stwierdził.

Piotr Stępiński