Samorząd za odkrywką ZE PAK w Ościsłowie

26 stycznia 2018, 06:30 Alert

Radni Powiatu Konińskiego apelują do premiera i parlamentu o podjęcie decyzji ws. uruchomienia odkrywki Ościsłowo. Ich zdaniem, brak decyzji zagraża nie tylko bezpieczeństwu energetycznemu kraju, ale grozi lawinowym wzrostem bezrobocia w regionie.

Odkrywka w Koninie. Fot. BiznesAlert
KWB Konin. Fot. Mirosław Perzyński

Apel do premiera 

Radni, wyrażając swoje poparcie dla budowy odkrywki, zwrócili się w czwartek do premiera, rządu oraz parlamentarzystów z apelem o „podjęcie niezbędnych działań i decyzji politycznych związanych z uruchomieniem przedsięwzięcia (…), lub opracowania i przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla całego obszaru Wielkopolski wschodniej”.

Jak wskazali, miasto Konin i powiat koniński były przez lata oparte na przemyśle ciężkim i zapłaciły za to „wysoką cenę społeczną i środowiskową”. „Czerpano z tego regionu to, co najlepsze i zabezpieczano dzięki temu bezpieczeństwo energetyczne kraju. Teraz, kiedy zmiana gospodarcza dotyka całą Aglomerację Konińską, mieszkańcy tej części kraju nie mogę być pozostawieni bez silnego wsparcia Rządu RP” – podkreślono w apelu.

Według autorów stanowiska, od przeszło dwóch lat wstrzymywane są rządowe decyzje odnośnie zezwolenia na uruchomienie wydobycia węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo przez PAK Kopalnię Węgla Brunatnego Konin S.A. W ich ocenie, takie zaniechanie „stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość konińskiej energetyki, a co za tym idzie, utrzymanie produkcji energii elektrycznej w skali kraju. Bezpośrednio zagraża regionowi lawinowym wzrostem bezrobocia i kryzysem społeczno-gospodarczym”.

Bezpieczeństwo energetyczne i miejsca pracy

„Odkrywkę buduje się kilka lat, a przy braku decyzji rządowych, po 2020 roku w regionie zabraknie paliwa dla ZE PAK S.A. Stąd, równoważąc sprawy przyrodniczo-środowiskowe z potrzebami przemysłu, niezbędna jest błyskawiczna decyzja – czy dalej produkujemy energię elektryczną w ZE PAK S.A. i neutralizujemy straty środowiskowe, czy rezygnujemy z produkcji z ryzykiem poniesienia zarówno strat społeczno-gospodarczych, jak i środowiskowych” – wskazano.

Radni liczą na pozytywne rozstrzygnięcie kwestii uruchomienia odkrywki, ale gdyby miało być inaczej, domagają się „podjęcia zintensyfikowanych działań w kierunku opracowania oraz przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla tej części Wielkopolski, na podobnych warunkach, jakie przyjęto dla ratowania gospodarki na Śląsku”.

Rada Powiatu wskazała również, że cały region potrzebuje ok. 15 lat na przeprowadzenie transformacji gospodarczej. „Przemysł węglowy w dłuższej perspektywie nie będzie siłą napędową zmian i rozwoju. Jednakże, dokonywanie zmian społeczno-gospodarczych nie powinno odbywać się kosztem ludzi. W tym przypadku istnieje szansa na zmianę bez zapaści społeczno-gospodarczej i wzrostu bezrobocia, ale wiąże się to z utrzymaniem przez następne kilkanaście lat dobrze funkcjonującego przemysłu energetycznego. Opłaca się to zarówno Aglomeracji Konińskiej, Wielkopolsce, jak i Polsce ze względu na bezpieczeństwo energetyczne” – podkreślono.

Polska Agencja Prasowa