Podczas forum Eco Energy Summit eksperci zastanawiali się, jak skutecznie wykorzystać potencjał polskich złóż – napisała „Rzeczpospolita”.
– Węgiel powinien być strategicznym surowcem, nie dlatego, że daje miejsca pracy, tylko dlatego, że jesteśmy w stanie go ekonomicznie wydobyć. A fakty są takie, że złoża śląskie wyczerpują się, kolejne zalegają na terenach mocno zurbanizowanych, a do tego koszty eksploatacji rosną. Trzeba oszacować, czy i jak długo jeszcze będziemy w stanie węgiel ekonomicznie eksploatować – powiedział cytowany przez gazetę Jarosław Zagórowski, doradca KPMG i były szef JSW.
Stanisław Żuk, wiceprezes PGE GiEK, przekonywał z kolei o konieczności uruchomienia nowych złóż węgla brunatnego, albowiem w przeciwnym razie za około 20 lat energetyka oparta o ten surowiec przestanie w Polsce praktycznie istnieć – napisał dziennik.
– Staramy się o koncesję na dwa złoża. Wbrew pozorom czasu jest niewiele, bo od decyzji do uruchomienia kopalni mija 15 lat. Poza tym nie ma dziś pewności co do przyszłej opłacalności wydobycia – powiedział Żuk.
Eksperci dyskutowali również o perspektywach polskich łupków, podkreślając, że nie należy jeszcze całkowicie przekreślać szans na wydobycie tego niekonwencjonalnego surowca – poinformowała gazeta.
– Potrzeba nam innej technologii niż szczelinowanie hydrauliczne, które sprawdziło się w USA. Być może szczelinowanie bez wody, a z wykorzystaniem CO2 czy LPG da efekty? – zastanawiał się cytowany przez „Rz” Marek Brzozowski, pełnomocnik ds. badań i rozwoju w Lotos Petrobaltic.
Prof. Jan Lubaś wypowiadał się z kolei na temat rodzimych złóż naftowych, wskazując na koszt produkcji jednej baryłki poniżej 20 dol. pozwalający na opłacalne wydobycie – napisał dziennik.
Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL