AlertCiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

PGNiG stworzyło strefę czystego ciepła w Warszawie

Nowoczesny blok gazowo-parowy w Ec Żerań. Fot. PGNiG

PGNiG tworzy strefę ciepłego ciepła w Warszawie, Pruszkowie, Piastowie i Michałowicach. Pojedyncze, centralne ciepłownie wytwarzają mniej zanieczyszczeń niż wiele indywidualnych źródeł ciepła. Spółka inwestuje w technologie, które dodatkowo zmniejszą negatywny wpływ ciepłowni na środowisko.

PGNiG Termika przeprowadza modernizacje i inwestycje w celu skierowania ciepła systemowego ku zielonej transformacji. Zastępuje jednostki węglowe mniej emisyjnymi źródłami mocy. Deklaruje, że źródła emisyjne będą miały com raz mniejszy udział w miksie spółki.

Spółka stosuje elektrofiltry, filtry workowe i instalacje odsiarczają minimalizują wpływ ciepłowni na jakość powietrza. Według PGNiG pyły, tklenki azotu, dwutlenek siarki i benzo(a)piren wytwarzane są w stopniu poniżej europejskich norm. Potwierdzają to badania Instytutu Ochrony Środowiska. Spółka powołuje się na wyniki z 2019 roku, które wykazały, że indywidualne źródła ogrzewania i transport odpowiadały za większą część emisji pyłów PM10 i PM 2,5 niż wszystkie zakłady PGNiG Termiki.

Termika między innymi zastępuje kotły węglowe blokami zasilanymi gazem ziemnym aby zminimalizować emisję dwutlenku siarki.

– PGNiG Termika ukierunkowuje swoje działa na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego oraz ograniczenia emisji, w ramach czego zainwestowała już ponad trzy miliardy złotych. Zakłady spółki kreują strefy czystego ciepła, gdzie dostarczana jest energia i gdzie spółka troszczy się o środowisko i zdrowie mieszkańców – pisze PGNiG.

Spółka  w celu stworzenia strefy czystego ciepła stawia na ciepło systemowe. Indywidualne źródła ogrzewania są bardziej emisyjne i mniej efektywne. Stąd zastąpienie ich jednym źródłem jest korzystne wobec środowiska.

PGNiG Termika dostarcza ciepło do 80 procent mieszkańców Warszawy i 60 procent Pruszkowa, Piastowa i Michałowic.

PGNiG / Marcin Karwowski

Jeziorowska: Ciepłownicy nie boją się Fit for 55. Apelują o akceptowalną cenę ciepła po zniesieniu osłon w Polsce


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X