Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, analizę budowy własnych magazynów gazu rozważa PGNiG, jak również Gaz-System i PKN Orlen.
Gaz-System rozważa budowę magazynów w okolicach Damasławka i Białogardy, jednak na obecnym etapie prac nie można jeszcze definitywnie określić, czy budowa któregokolwiek z nich będzie rzeczywiście możliwa. W pierwszej z wymienionych lokalizacji OSP gazu prowadzi prace geologiczne i zamierza dokonać dwóch odwiertów. – czytamy w gazecie.
– W najbliższym czasie zostaną zrealizowane działania związane z kolejnymi inwentaryzacjami przyrodniczymi, koncepcjami programowo-przestrzennymi rurociągów oraz wykonaniem badań i dokumentacji geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, dokumentacji geologicznej – mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy Gaz-Systemu w rozmowie z dziennikiem.
Projekt magazynu w miejscowości Białogarda jest aktualnie mniej zaawansowany, jednak tam docelowo również wykonane zostaną odwierty i potrzebne prace badawcze i analityczne – podaje „Rz”.
Znacznie mniej informacji na temat swojej ewentualnej inwestycji w magazyny gazu na obszarze koncesyjnym Lubień Kujawski podaje PKN Orlen – zauważa gazeta.
– Aktualnie trwają analizy pobranych próbek rdzeni, przetwarzanie danych sejsmicznych oraz interpretacja danych georadarowych. Są to prace mające charakter przygotowawczy, ewentualne decyzje inwestycyjne będą podejmowane po zakończeniu wszystkich analiz – informuje biuro prasowe koncernu.
Jak przypomina dziennik, w tej chwili magazyny gazu posiada w Polsce jedynie PGNiG, które w swoich 7 obiektach może zgromadzić 2,8 mld m sześc. gazu.
– Po rozbudowie całkowita pojemność magazynowa w Polsce będzie wynosić nieco ponad 3 mld m sześc. – podaje departament komunikacji PGNiG cytowany przez „Rz”.
Rzeczpospolita/CIRE.PL