Zajdler: Jak zakończy się spór PGNiG-Gazprom?

6 listopada 2017, 07:30 Energetyka
gazociąg gaz rurociąg
Gazociąg. fot. Gazprom

PGNiG wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny dostaw gazu ziemnego do Polski realizowanych w ramach kontraktu jamalskiego. – To normalna praktyka – ocenił w rozmowie z BiznesAlert.pl dr Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego ds. rynku energetycznego.

– Normalną praktyką jest to, że istnieje możliwość renegocjacji poszczególnych warunków umów. Często w takich kontraktach pojawiają się „okna czasowe”, podczas których strony mogą wnosić o renegocjację określonych warunków umowy, w tym np. kształt klauzuli cenowej, a PGNiG z tej możliwości zapewne korzysta – zaczął Zajdler.

Zapytany o szanse rewizji formuły cenowej powiedział, że zależy to od różnicy ceny w kontrakcie od rynkowej. – Jeżeli różnią się one w znaczącym stopniu, pole do negocjacji będzie szersze. My tych danych nie znamy, gdyż stanowi to tajemnicę handlową – powiedział.

– Przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie toczy się postępowanie odnoszące się – z tego co wiadomo – również do kwestii cen. Oczywiście powstaje pytanie, na ile zbieżność tych dwóch działań jest przypadkowa. Trudno jest jednak odnosić się do strategii procesowych obu stron sporu. Może być jednak tak, że sprawę formuł cenowych uda się rozwiązać „pakietowo”. Zaletą postępowań arbitrażowych jest ich poufność oraz elastyczność. Warto z tego skorzystać – powiedział ekspert.