PGNiG nie chce rezygnować z Iranu

24 maja 2018, 09:00 Alert

PGNiG nie chce rezygnować z wydobycia ropy w Iranie i nie wyklucza, że zwróci się do USA o wyłączenie spod sankcji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Flara gazowa. Fot. PGNiG
Flara gazowa. Fot. PGNiG

– Z takim wnioskiem zwrócił się już do amerykańskich władz francuski Total. Jeśli Amerykanie rzeczywiście wprowadzą sankcje wobec Iranu, to szansa, że zrobią dla kogoś wyjątek, nie są duże. Ale jeśli mimo wszystko Totalowi się uda, to my również pójdziemy tą ścieżką. Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż Total. Nie ponieśliśmy żadnych nakładów inwestycyjnych, a jedynie operacyjne. Na pewno dostosujemy się do prawa, które będzie obowiązywało europejskie spółki – powiedział cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawna” prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Prez. Woźniak przypomniał też, że już przed wprowadzeniem sankcji wobec Iranu działała tam i zbierała bardzo dobre opinie Geofizyka Kraków z grupy kapitałowej PGNiG.

Gazeta zwraca uwagę, że PGNiG był wśród firm, które wróciły do Iranu po wznowieniu relacji gospodarczych będących konsekwencją podpisania w lipcu 2015 r. porozumienia nuklearnego pomiędzy Iranem, a USA, Chinami, Rosją, Niemcami, Wielką Brytanią i Unią Europejską.

DGP przypomina też, że pod koniec 2016 r. PGNiG podpisał list intencyjny z National Iranian Oil Company (NIOC), którego efektem miało być wspólne wydobycie ropy naftowej ze złoża Soumar. Ze względu na opieszałość strony irańskiej nie doszło do podpisania umowy, a projekt został zawieszony.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL