Mieszkańcy gminy Polanów na powrót korzystają z błękitnego paliwa. To pierwsza gmina spośród tych, w których gaz ziemny przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy. W pozostałych gminach dostawy gazu będą uruchomione jeszcze dziś.
Rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu przygotowane zostały w ścisłej współpracy spółek Grupy Kapitałowej PGNIG z administracją rządową. Dzisiejsze polecenie Prezesa Rady Ministrów wydane na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, pozwoliło na szybkie działanie spółek GK PGNiG, które sukcesywnie uruchamiają dostawy do odbiorców do tej pory obsługiwanych przez Novatek.
Na podstawie decyzji zawierającej polecenie prezesa rady ministrów wydanej w trybie art. 7a ustawy o zarządzaniu kryzysowym, Polska Spółka Gazownictwa została zobowiązana do świadczenia usług, po wydaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki stosownych decyzji w zakresie koncesji na ich świadczenie, na infrastrukturze gazowej, na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.
Po nawiązaniu kontaktu przez PSG z przedstawicielami firmy Novatek, wydanie infrastruktury i niezbędnej dokumentacji odbyło się bez zakłóceń i w dobrej atmosferze. Obsługiwana odtąd przez PSG infrastruktura obejmuje łącznie ponad 85 km sieci gazowych średniego ciśnienia, do których gaz jest dostarczany cysternami w postaci skroplonej i po regazyfikacji przesyłany do odbiorców.
Dostawy paliwa zapewnia spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Odbiorcy gazu w gospodarstwach domowych oraz inni odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej rozliczani będą wg taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Odbiorcy uprawnieni do ochrony taryfowej na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 roku, powinni złożyć oświadczenie o objęcie ochroną.
Natomiast klienci biznesowi rozliczani będą wg Cennika zatwierdzonego przez zarząd PGNiG Obrót Detaliczny, zatem również wg tych samych cen, co inni klienci biznesowi tej spółki.
Odbiorcy nie muszą podpisywać dodatkowych umów. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne, w ich imieniu umowę rezerwową albo umowę sprzedaży z urzędu podpiszą PGNiG Obrót Detaliczny, jako sprzedawca gazu, z operatorem sieci, czyli PSG. O fakcie zawarcia takiej umowy PGNiG Obrót Detaliczny poinformuje każdego klienta w terminie 30 dni od jej podpisania.
PGNiG/Michał Perzyński