Norwegowie przyznali rekordową ilość licencji na poszukiwanie węglowodorów na szelfie Morza Norweskiego. Udziały w nowych licencjach otrzymały Lotos i PGNiG.
Według Norweskiego Dyrektoriatu ds. Ropy 34 firmy otrzymają 75 nowych licencji wydobywczych na szelfie Morza Norweskiego. Jak podkreślono w komunikacie nigdy wcześniej nie wpłynęło tyle wniosków i nie udzielono tak wielu koncesji w ramach rundy licencyjnej APA.
Spółki planujące rozwój wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym miały czas na złożenie wniosków licencyjnych do 1 września 2017. Od tego momentu, aż do ogłoszenia wyników postępowania kwalifikacyjnego) władze norweskie analizowały złożone projekty i na podstawie tego podjęły wspomnianą decyzję.
Nowe licencje zlokalizowane są na Morzu Norweski oraz Barentsa. Łącznie udzielono 75 licencji z czego 45 na Morzu Północnym, 22 na Morzu Norweskim oraz 8 na Morzu Barentsa.
– Cieszy nas, że firmy wydobywcze wykazują tak duże zainteresowanie poszukiwaniami na dojrzałych obszarach szelfu, gdzie nadal można wykorzystywać istniejącą infrastrukturę – ocenia Wenche Tjelta Johansen, dyrektor ds. poszukiwań w Norweskim Dyrektoriacie ds. Ropy.
Udziały w nowych licencjach otrzymały również dwie polskie spółki: Lotos oraz PGNiG:
Lotos otrzyma udziały w dwóch koncesjach:
- 22,222 proc. w koncesji PL 910 (pozostali udziałowcy Repsol – 61,111 proc. , OKEA – 16,667 proc.),
- 25 proc. w koncesji PL 918S 25 proc. (pozostali udziałowcy: Statoil – 75 proc. ).
PGNiG otrzyma udziały w dwóch koncesjach:
- 30 proc. udziałów w koncesji PL 939 ( pozostali udziałowcy: Statoil – 70 proc.),
- 20 proc. udziałow w koncesji PL 941 (pozostali udziałowcy: Wellesley 30 proc. Aker BP – 50 proc.)
Na koniec 2016 roku poprzez swoją spółkę zależną Lotos Exploration and Production Norge Lotos posiadało 18 koncesji w Norwegii, zaś PGNiG poprzez PGNiG Upstream Norway 19.
– Po raz kolejny LOTOS udowadnia, że jest w stanie sprostać oczekiwaniom norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii. Nowe licencje wpisują się w naszą strategię rozwoju działalności w Norwegii – mówi Piotr Statkiewicz, dyrektor zarządzający spółki LOTOS Exploration and Production Norge AS.
Lotos planuje dalszą rozbudowę segmentu wydobywczego w oparciu o posiadane już koncesje oraz potencjalne uzupełnianie portfela aktywów. Priorytetem rozwoju segmentu wydobywczego pozostaje Morze Bałtyckie i Morze Północne. Spółka podkreśla, że podstawowym elementem rozwoju i realizacji nowych projektów w segmencie wydobycia będzie ekonomiczne uzasadnienie każdej decyzji inwestycyjnej. Zgodnie ze strategią, do 2022 r., LOTOS zakłada wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na poziomie od 30 tys. boe/d do 50 tys. boe/d.
Norweski Dyrektoriat ds. Ropy/Grupa LOTOS/Piotr Stępiński