Kolejny kontrakt PGNiG OD w Warszawie. CNG dla 54 autobusów Arrivy

7 sierpnia 2019, 11:00 Alert

PGNiG Obrót Detaliczny zawarł ośmioletni kontrakt na dostawy 22 mln m sześc. CNG firmie Arriva Bus Transport Polska. Dotrze on do 54 ekologicznych autobusów mających objeżdżać Warszawę.

PGNiG OD dostarczy gaz autobusom Arriva. Fot. PGNiG
PGNiG OD dostarczy gaz autobusom Arriva. Fot. PGNiG

Kolejny kontrakt PGNiG OD po wypchnięciu Gazprom Germania

Arriva to operator usług transportowych na rynku europejskim zatrudniający ponad 60 tysięcy pracowników. W Polsce działa w czterech oddziałach w Toruniu, Chełmnie, Kołobrzegu i Tczewie. Realizuje kontrakty dla Elbląga, Grudziądza, Obornika i Warszawy. Zarządza w sumie ponad 140 autobusami.

Kontrakt z PGNiG OD dotyczy 54 nowych autobusów w stolicy Polski, które według wiceprezesa PGNiG OD Marcina Szczudło będą zasilane z użyciem stacji paliw, kiedy Arriva uzyska własną zajezdnię.

Wcześniej PGNiG OD zastąpiło Gazprom Germania w dostawach LNG dla Miejskich Zakładów Autobusowych.

Jakóbik: Polacy wygrywają bitwę warszawską z Gazpromem

1000 autobusów CNG w Polsce od 2023 roku

PGNiG chce, aby od 2023 roku po polskich drogach jeździł nawet tysiąc autobusów napędzanych CNG.

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak skomentował podpisanie umowy PGNiG OD-Arriva na dostawy 22 mln m sześc. CNG przez osiem lat dla 54 autobusów.

– Jako firma wywodząca się z Warszawy, mająca siedzibę z Warszawy, cieszymy się, że paliwem gazowym jest napędzanych coraz więcej autobusów w tym mieście, bo to oznacza coraz czystsze powietrze – ocenił Woźniak. – Po podpisaniu tej umowy PGNiG OD będzie zasilać 220 autobusów gazem. W całej Polsce będzie to już ponad 600 pojazdów. Ta liczba będzie rosła.

Jego zdaniem samorządy doceniają jakość i „ekologiczną przydatność” paliw gazowych do napędzania transportu komunalnego.

– 1 stycznia 2023 po ulicach polskich miast będzie jeździć co najmniej 1000 autobusów napędzanych CNG – poinformował Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny. Paweł Halupczok, prezes Arriva w Polsce, wyraził nadzieję na rozwój dostaw CNG do autobusów jego firmy. – Cieszę się, że jesteśmy częścią rewolucji w transporcie miejskim, która odbywa się w polskich miastach.

Wojciech Jakóbik

 

AKTUALIZACJA: 7 sierpnia 2019, godz. 11.10 – informacje o 1000 autobusów CNG

Uroczyste tankowanie LNG w Warszawie. PGNiG przechwycił klienta Gazprom Germania (RELACJA)