PGNiG ostrożnie o inwestycji w Iranie

28 listopada 2016, 16:03 Alert

PGNiG rozważa udział w różnych projektach węglowodorowych w Iranie – podaje agencja Trend. Spółka przekonuje jednak, że na tym etapie skupia się na sektorze wydobycia ropy.

Polacy podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego wydobycia z irańskim NIOC ze złoża Soumar w Iranie. PGNiG odmawia podania więcej informacji na ten temat. Przedstawiciel NIOC Gholam-Reza Manouchehri powiedział jednak agencji Shana, że „strona polska będzie miała sześć miesięcy na zakończenie badań na złożu i przekazanie wyników do NIOC”.

PGNiG wchodzi do Iranu. Chce wydobywać ropę

Ostateczna decyzja o wspólnej eksploatacji ma zostać podjęta po zakończeniu badań. Złoże Soumar jest szacowane na 441 mln baryłek ropy z wydobyciem 5000 baryłek dziennie z jednego odwiertu. Zostało odkryte w 2006 roku a sześć lat później ruszyły prace wydobywcze.

PGNiG wstrzymuje się od szacowania ceny ropy ze złoża przekonując, że dopiero po kilku latach od rozpoczęcia badań rusza wydobycie i trudno oszacować, jaka będzie wtedy cena surowca.
Trend przypomina wypowiedź ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego dla Trend, w której stwierdził, że strona polska jest „optymistyczna”, jeśli chodzi o postępy rozmów na temat inwestycji w Iranie. Polski polityk podkreślał w tym samym wywiadzie, że z racji skali działalności Polaków będą interesować kontrakty serwisowe: oceny geofizyczne, poszukiwania, odwierty, budowa i utrzymanie infrastruktury.

Waszczykowski: PGNiG może zdobyć małe kontrakty w Iranie. Polacy mogą kupić irańską ropę

Trend