EnergetykaGaz.Wszystko

PGNiG podpisuje nowe porozumienie z Qatargasem. Będzie mogło odebrać gaz później

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Qatar Liquefied Gas Company Ltd podpisały nowe porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu LNG, zawartej  29 czerwca 2009 roku.  Zgodnie z nim  Spółki PGNiG i Qatargas w okresie pierwszych 6 miesięcy 2016 roku zmieniły zasady wykonywania umowy długoterminowej. 

Tak jak w roku 2015 –  także w pierwszej połowie 2016 r. – Qatargas ulokuje ilości określone umową długoterminową na innych rynkach, wykorzystując swoją pozycję jako jednego z wiodących producentów i dostawców LNG na świecie. PGNiG pokryje Qatargas ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG określoną w umowie długoterminowej, a jego ceną rynkową uzyskaną przez Qatargas. Jeśli cena ta miałaby być niższa niż satysfakcjonująca PGNiG, wówczas odbiór niesprzedanego LNG będzie przesunięty na kolejne lata wykonywania umowy długoterminowej.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym Katarskim Partnerem. Na bieżąco omawiamy wszelkie kwestie dotyczące realizacji naszych zobowiązań. Podpisanie nowego porozumienia  to  dowód na elastyczne podejście do biznesu pomiędzy obiema Spółkami i dobrą współpracę – powiedział Mariusz Zawisza, Prezes Zarządu PGNiG SA.

W porozumieniu określone zostały także zasady na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią w razie potrzeby dostawy LNG w pierwszej połowie 2016 r. –  po osiągnięciu pełnej funkcjonalności operacyjnej terminalu w Świnoujściu.

Jak informował inwestor – spółka Polskie LNG – na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego. Aktualnie  trwa  etap rozruchu, a  pierwszy statek ze skroplonym gazem na cele techniczne ma wpłynąć do świnoujskiego portu  pomiędzy 11 a 17 grudnia bieżącego roku.  Z kolei komercyjne dostawy  mają się rozpocząć w pierwszej połowie 2016 r.

PGNiG informuje, że wnikliwie  przeanalizowało aktualnie dostępne informacje na temat przewidywanych na pierwszą połowę 2016 roku cen LNG na świecie oraz cen gazu ziemnego w Polsce. W ocenie Zarządu Spółki porozumienie może pozwolić na poprawienie w tym okresie wyniku finansowego PGNiG na obrocie gazem ziemnym, pozyskanym w ramach umowy długoterminowej wobec pierwotnego scenariusza.

Źródło: PGNiG


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X