PGNiG przykleja ceny gazu dla biznesu do giełdy

5 kwietnia 2023, 16:45 Alert

PGNiG zapowiedział, iż od maja partnerzy biznesowi będą płacili mniej za gaz, dzięki cenie obniżonej do 301,72 zł/MWh. Decyzja ta jest pochodną zmian w przeliczaniu oraz kształtowaniu cennika Gaz dla Biznesu. Ceny gazu są teraz uzależnione od notowań na Towarowej Giełdzie Energii.

– Po raz kolejny w tym roku obniżymy cenę dla naszych klientów biznesowych rozliczających się według oferty cennikowej. W marcu i kwietniu obniżka wyniosła 55 procent, a w maju cena spadnie o kolejne 15 procent. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą płacili za gaz aż o 62 procent mniej niż na początku tego roku. Dzięki sile i stabilności multienergetycznego koncernu mogliśmy zaproponować przedsiębiorcom obniżki a także nową formułę ustalania ceny, która lepiej odzwierciedla sytuację na polskim i europejskim rynku gazu” oświadczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Nowa cena ustalona na podstawie nowego sposobu obliczeń wynosi 353,59 zł/MWh (netto, bez akcyzy) i będzie obowiązywać od 1 do 30 kwietnia tego roku. Cena majowa została skalkulowana na podstawie giełdowych notowań gazu w marcu i wyniesie 301,72 zł/MWh. Oznacza to, że będzie niższa o prawie 15 procent niż w kwietniu.

Kryzys energetyczny zelżał, a ceny gazu po szczycie z wakacji wywołanym ograniczeniami podaży przez rosyjski Gazprom, znów spadają. Komisja Europejska przedłużyła jednak regulacje kryzysowe na wypadek, gdyby kryzys pogłębił się w kolejnym sezonie grzewczym. Wówczas ceny znów mogą wzrosnąć na giełdach, a zatem i w ofercie PGNiG.

PGNiG/Wojciech Jakóbik/Bartosz Siemieniuk