AlertEnergetykaGaz.

PGNiG sprowadza coraz mniej gazu ze Wschodu (INFOGRAFIKA)

Fot. PGNIG

Fot. PGNIG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało, że szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę PGNiG w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł 9,22 mld m sześc. wobec 8,58 mld m sześc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Koncern zmniejsza także import gazu z Rosji.

Wydobycie 

Wydobycie gazu ziemnego w czwartym kwartale wyniosło 1,17 mld m sześc. wobec 1,2 mld m sześc. rok wcześniej. Wydobycie gazu ziemnego wyniosło w ubiegłym roku 4,49 mld m sześc. wobec 4,55 mld m sześc. rok wcześniej. PGNiG podał, że w całym 2019 roku wolumen sprzedaży gazu ziemnego poza Grupą Kapitałową wyniósł 30,7 mld m sześc. wobec 29,04 mld m sześc. w 2018 roku (w tym PGNiG SA, PGNiG Obrót Detaliczny, PGNiG Supply&Trading). Wolumen wydobycia ropy naftowej spadł w czwartym kwartale do 327,8 tys. ton z 353,2 tys. ton rok wcześniej. Wielkość sprzedaży ropy naftowej przez grupę PGNiG spadła do 360,7 tys. ton z 377,9 tys. ton przed rokiem.

– Z roku na rok widać wyraźny wzrost wolumenu skroplonego gazu ziemnego, który sprowadzamy przez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Pierwszy kwartał 2020 roku będzie najintensywniejszy pod względem dostaw LNG. Tylko do końca marca tego roku odbierzemy 10 ładunków z różnych kierunków – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Przy dostawach gazu ziemnego z Rosji obowiązuje nas zawarta w kontrakcie jamalskim klauzula „take or pay”, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani odbierać od Gazpromu minimum 8,7 mld m sześc. rocznie. Tak będzie jeszcze do końca 2022 roku, kiedy kontrakt jamalski wygaśnie – dodał.

Import ze wchodu spada

Z kolei import gazu ziemnego wyniósł 3,97 mld m sześc. gazu wobec 2,95 mld m sześc. rok wcześniej. Import z kierunku wschodniego wyniósł 2,65 mld m sześc. wobec 1,1 mld m sześc. rok wcześniej. Jednak patrząc na cały rok, w 2018 roku PGNiG importowało 9,04 mld m sześc. W 2019 roku było to 8,95 mld m sześc. Wolumen importu wzrósł do 14,85 mld m sześc. gazu wobec 13,53 mld m sześc. rok wcześniej. Rośnie także import LNG. W 2018 roku odnotowany został poziom 2,71 mld m sześc., zaś w w 2019 roku było to 3,43 mld m sześc.

W 2019 roku udział w imporcie gazu z Rosji spadł do ok. 60 proc z ok. 67 proc. w 2018 roku, w odróżnieniu od sprowadzanego do kraju LNG, którego udział w imporcie wzrósł do ok. 23 procent z ok. 20 proc. rok wcześniej.– Z roku na rok widać wyraźny wzrost wolumenu skroplonego gazu ziemnego, który sprowadzamy przez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Pierwszy kwartał 2020 roku będzie najintensywniejszy pod względem dostaw LNG. Tylko do końca marca tego roku odbierzemy 10 ładunków z różnych kierunków – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Przy dostawach gazu ziemnego z Rosji obowiązuje nas zawarta w kontrakcie jamalskim klauzula „take or pay”, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani odbierać od Gazpromu minimum 8,7 mld m sześc. rocznie. Tak będzie jeszcze do końca 2022 roku, kiedy kontrakt jamalski wygaśnie – dodał.

W 2019 roku PGNiG sprowadziło do Polski 3,43 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego – to o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Import LNG z USA, Kataru i Norwegii wzrósł o ok. 0,7 mld m sześc. (po regazyfikacji) w stosunku do roku 2018. Import z kierunku wschodniego wyniósł w 2019 roku 8,95 mld m sześc. w porównaniu z 9,04 mld m sześc. rok wcześniej.

Tym samym w 2019 roku gaz ziemny z kierunku wschodniego stanowił 60,2 proc. całej struktury importu PGNiG – spadek o 6,6 p.p, zaś import LNG osiągnął w niej 23,1 proc. – wzrost o 3 p.p. Resztę importu pokrył kierunek zachodni i południowy. To wyraźna zmiana w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego dla polskich odbiorców. Jeszcze w 2016 roku odsetek rosyjskiego gazu w całym imporcie sięgał blisko 89 proc., lecz kolejne lata przyniosły stabilny spadek dostaw ze Wschodu, przy jednoczesnym wzroście importu LNG. Łącznie import gazu przez PGNiG w 2019 roku wyniósł 14,85 mld m sześc., o ok. 1,32 mld m sześc. więcej niż rok wcześniej.

W 2019 roku PGNiG sprowadziło do Polski 31 dostaw LNG, rok wcześniej – 23. Liczba ładunków zakupionych w ramach kontraktów krótkoterminowych, tzw. spot, wzrosła w tym czasie z 4 do 10. Do Polski przypłynął pierwszy ładunek amerykańskiego LNG w ramach wieloletniego kontraktu z firmą Cheniere Energy, a roczny wolumen dostaw w ramach tej umowy będzie wzrastał w kolejnych latach. Dzięki kontraktom na zakup LNG z USA, w latach 2024-2042, PGNiG będzie dodatkowo corocznie dysponowało portfelem ok. 9,3 mld m sześc. po regazyfikacji. Od 2020 roku coroczny import LNG z Kataru wynosić będzie do ok. 2,7 mld m sześc. po regazyfikacji.

Poza rozbudową portfela LNG Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przygotowuje się do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, którego transport gazociągiem Baltic Pipe przez Morze Północne, Danię i Morze Bałtyckie rozpocznie się pod koniec 2022 roku.

Ciepło

Wolumen sprzedaży ciepła w czwartym kwartale spadł do 12,98 PJ z 14,26 PJ. Sprzedaż energii elektrycznej z produkcji spadła do 1,27 TWh z 1,31 TWh przed rokiem.

Magazyny gazu

Według szacunków na koniec grudnia 2019 roku, stan zapasów gazu należącego do PGNiG, obejmujący także zapas obowiązkowy będący w gestii Ministra Energii, wynosił ok. 3,7 mld m sześc. gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o cieple spalania 39,5 mJ/m sześc.

Stan zapasów obejmuje gaz wysokometanowy, zaazotowany, zmagazynowany w Polsce i za granicą, oraz gaz LNG w terminalu. Dane nie obejmują wolumenu gazu ziemnego będącego w gestii Gaz-Systemu.

Bartłomiej Sawicki/PGNiG


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X