PGNiG: Podwyżka taryfy powinna poprawić wynik segmentu obrotu i magazynowania

20 lutego 2019, 16:45 Alert
piotr_wozniak
Piotr Woźniak / fot. PGNiG

Dzięki podwyżce taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) segment obrotu i magazynowania Polskiego Gazownictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) powinien co najmniej wyjść na zero, ocenił prezes PGNiG Piotr Woźniak.

„Segment sprzedaży czyli obrotu i magazynowania jest bardzo wrażliwy na takie zmiany. Mam nadzieję, że po ostatniej zmianie uda się wyjść na zero jeśli chodzi o EBITDA” – powiedział Woźniak dziennikarzom.

Według szacunkowych, danych w IV kw. 2018 r. na 1,35 mld zł EBITDA grupy złożyło się 1,06 mld zł wypracowane przez segment Poszukiwania i Wydobycia, -0,33 mld zł w segmencie Obrót i Magazynowanie, 0,42 mld zł w Dystrybucji i 0,29 mld zł w Wytwarzaniu.

Pod koniec stycznia URE zatwierdził taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) oraz Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) – spółek z grupy PGNiG – na okres do 31 grudnia 2019 r. Ceny gazu dla gospodarstw domowych wzrosły o 2,5%, a stawki dystrybucyjne spadły średnio o 5%.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak liczy, że dzięki niedawnej podwyżce taryfy gazowej o 2,5 proc. segmentowi obrotu i magazynowania uda się przynajmniej wyjść na zero na poziomie wyniku EBITDA.

W czwartym kwartale 2018 roku – według wstępnych danych – EBITDA segmentu obrót i magazynowanie PGNiG była ujemna i wyniosła -330 mln zł. W tym sam okresie zeszłego roku EBITDA tego segmentu wyniosła -250 mln zł.

W całym 2018 roku obrót i magazynowanie miał 830 mln zł ujemnej EBITDA wobec -440 mln zł w 2017 roku.

– Bardzo nas boli praktyczne zamrożenie przez URE stawki dystrybucyjnej, gdyż utrudnia to nam prowadzenie inwestycji sieciowych – powiedział Piotr Woźniak.

ISBnews/Polska Agencja Prasowa