EnergetykaGaz.

Mimo problemów PGNiG pozostaje spokojne o dostawy gazu na Ukrainę (RELACJA)

fot. BiznesAlert.pl

PGNiG chwali się wzrostem sprzedaży gazu, co zdaniem spółki świadczy o dalszym rozwoju rynku gazu w Polsce. Spółka zamierza zwiększać eksport surowca m.in. na Ukrainę.

Rośnie rynek gazu w Polsce

– Cieszą nas wyniki sprzedaży gazu. W trzecim kwartale wzrosły o 11 proc. – powiedział w trakcie prezentacji wyników finansowych PGNiG za trzy kwartały 2017 roku wiceprezes spółki ds. handlowych Maciej Woźniak. Dodał, że było to możliwe głównie dzięki kontraktom z KGHM i Grupą LOTOS, wartymi odpowiednio 4,8 i 3,1 mld zł.

Według niego z wyliczeń wynika, że trzeci kwartał 2017 roku był historycznym okresem dla rynku gazu w Polsce. – Pokazał wzrost rynku o 300 mln, co jest dobrą informacją, gdyż oznacza wzrost gospodarki – powiedział wiceprezes Woźniak.

PGNiG chce zwiększyć eksport gazu na Ukrainę

W trakcie wystąpienia zwrócił również uwagę na współpracę z Ukrainą. – Kontynuujemy rozwój eksportu gazu na Ukrainę zgodnie z założeniami – powiedział.

W trakcie pierwszych trzech kwartałów PGNiG sprzedał 430 mln m sześc. gazu. Woźniak powiedział, że w tym roku spółka może dostarczyć nad Dniepr “700-800 mln m sześc., aczkolwiek to zależy od sytuacji na rynku ukraińskim”. – Ceny w ostatnim czasie ukształtowały się na takim poziomie, że import z rynków zachodnich, czyli z polskiego nie jest już tak korzystny jak jeszcze w pierwszych kwartałach. Sytuacja jest dynamiczna – powiedział.

Wspomniał w tym kontekście o połączeniu gazowym z Ukrainą, które PGNiG wykorzystuje do realizacji dostaw gazu na Ukrainę. Nie wykluczył również alternatywnej trasy dostaw nad Dniepr przez terytorium Czech i Słowacji. Zaznaczył przy tym, że “to nie jest próba zastąpienia trasy dostaw przez Hermanowice, tylko optymalizacja naszych zysków, wynikających z eksportu na Ukrainę”.

Podkreślił również, że PGNiG jest przygotowane do “wielowymiarowej” obecności na rynku ukraińskim, o czym świadczą podpisane umowy m.in. z Uktransgazem na magazynowanie gazu i na możliwość korzystanie polskiej spółce z ukraińskich sieci przesyłowych. – Rynek ukraiński rozwija się. Czekamy na wynik arbitrażu, który jakie toczą między sobą Naftogaz i Gazprom –To będzie mocno rzutowało na sytuacje na tamtejszym rynku – dodał. Pytany o plany sprzedażowe PGNiG na 2018 rok dotyczące sprzedaży gazu na Ukrainę stwierdził, że “nie chcielibyśmy go zmniejszać, lecz zwiększać”.

Gazociąg Polska-Ukraina

Problemem pozostają jednak ograniczone możliwości przesyłowe, które obecnie wynoszą zaledwie 1,5 mld m sześc. rocznie. Aby wolumen ten mógł zostać zwiększony, konieczna jest rozbudowa połączenia gazowego między Polską a Ukrainą. Zgodnie z porozumieniami podpisanymi między operatorami polskiego i ukraińskiego systemu przesyłu gazu, Gaz-Systemem i Ukrtransgazem, budowa liczącego blisko 100 km rurociągu ma ruszyć jeszcze w 2017 roku.

Polska spółka nie wyklucza również zaangażowania się Geofizyki Toruń nad Dnieprem, ale zdaniem prezesa Piotra Woźniaka warunkiem realizacji jakichkolwiek prac serwisowych i prac, które można tam prowadzić, jest właściwa indeksacja cen oferowanych przez stronę ukraińską. – Na Ukrainie obserwujemy dość wysoką inflację, a prace, które prowadzimy i na które możemy startować w przetargach, są długotrwałe. W związku z tym inflacja zaburza nam przebiegi finansowe co jest niedopuszczalne – powiedział. Zaznaczył jednak, że “rynek ukraiński jest przez PGNiG bardzo poważnie brany pod uwagę przy formułowaniu portfela importowego”.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X