W środę 19 grudnia w siedzibie PGNiG odbędzie się uroczystość podpisania umowy na zakup gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.
Firma zaprasza media na wydarzenie, w którym ma wziąć udział „partner zagraniczny”, przedstawiciele rządu RP i zagranicznych placówek dyplomatycznych. W podobnym formacie odbyło się podpisanie umów na dostawy terminowe od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG, a także Cheniere Energy.
Jakóbik: Kontrakty PGNiG na LNG z USA z potencjałem globalnym
Nie wiadomo, kto będzie kolejnym partnerem. Możliwe, że dojdzie do finalizacji kontraktu z Port Artur LNG. W czerwcu PGNiG podpisało wstępne porozumienie z firmą Port Arthur LNG (spółką-córką Sempra LNG & Midstream), która chce w 2023 roku uruchomić terminal. Chodzi o potencjalne dostawy 2 mln ton LNG rocznie (ok. 2,7 mld m sześc. rocznie).
Jeszcze przy okazji zawarcia umowy z Cheniere prezes Piotr Woźniak zapowiadał podpisanie kolejnej umowy na LNG z USA. PGNiG chce, aby od 2022 mieć do dyspozycji ponad 4 mln ton LNG z USA, co przekłada się na ok. 5,5 mld m sześc. po regazyfikacji.
Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński