PGNiG przyspiesza zakupy. Zamówiło w tym roku już cztery spoty LNG

12 marca 2019, 08:30 Alert

Agencja Reuters cytuje wiceprezesa PGNiG, który zdradził, że przyspiesza tempo zakupów LNG podejmowanych przez tę firmę.

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Maciej Woźniak odpowiedzialny w zarządzie PGNiG za politykę handlową zdradził, że jego firma zamówiła do tej pory cztery spoty na ten rok. Przypomina, że w zeszłym roku zakupiła ich w sumie pięć.

Zakupy prowadzi biuro PGNiG w Londynie. Woźniak zdradził Reutersowi, że PGNiG chce zwiększyć import LNG do około 8 mln ton w 2023 roku z obecnych prawie 3 mln ton. – Po 2022 roku całkowicie zmienimy kierunki dostaw na rzecz bardziej zdywersyfikowanego portfolio – powiedział, odnosząc się do cezury oznaczającej zakończenie obecnego kontraktu długoterminowego na dostawy gazu z Rosji zwanego „umową jamalską”.

Polska firma zwiększy dostawy LNG także dzięki umowom terminowym. Podpisała takie kontrakty z dostawcami LNG z USA: Venture Global Calcasieu Pass, Venture Global Plaquemines LNG  (po 1 mln ton LNG rocznie) oraz z Cheniere Energy (0,52 mln ton do 2022 roku i 1,45 mln ton rocznie od 2023 do 2042 roku), a także z Semprą (2 mln ton rocznie o 2023 do 2043 roku). PGNiG realizuje już umowę z Qatargas (2 mln ton rocznie). Posiada także kontrakt spotowy z brytyjską Centricą na dostawę do dziewięciu ładunków do 2023 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Po co PGNiG kolejna umowa na LNG z USA?