Piechociński: Awaria w Temelinie miała wpływ na Polskę

12 sierpnia 2015, 13:26 Alert
Elektrownia atomowa w Temelinie

Dzisiejszej nocy elektrownia w czeskim Temelinie uległa awarii. Z informacji tamtejszych mediów wynika, iż doszło do usterki generatora chłodzenia, czego efektem było wyłączenie jednego z bloku siłowni. Mimo zdarzenia, systemy bezpieczeństwa elektrowni funkcjonują bez zakłóceń.

Uszkodzony blok elektrowni ulegał usterkom już wcześniej. W zeszłym miesiącu został włączony po przeszło 100 dniowym przestoju, spowodowanym czasochłonnymi naprawami. Przewiduje się, że obecna awaria może zostać usunięta w przyszłym tygodniu. Dodatkowo, aktualnie jest wyłączony drugi blok elektrowni, co na obecną chwilę oznacza, że elektrownia w ogóle nie produkuje energii.

Według rządu sytuacja ta miała wpływ na problemy z energią w Polsce. Jak wynika z dzisiejszej wypowiedzi Janusza Piechocińskiego – Wicepremiera i Ministra Gospodarki z powodu „bardzo poważnej awarii na południu od Polski” jednego z bloków energetycznych, w Polsce pomimo zapowiedzi, nadal obowiązują ograniczenia dostaw energii dla odbiorców przemysłowych. Jak podkreślił Piechociński, priorytetem prowadzonych działań jest bezpieczeństwo energetyczne tej części Europy.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa