– Azerbejdżan i Polska są gospodarczymi liderami w swoich regionach i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ich stabilności i zapewnieniu rozwoju – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z Prezydentem Republiki Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i ministrem energetyki Natikiem Alijewem. Rozmowy odbyły się 2 czerwca 2015 r. w Baku.
Wicepremier Piechociński zaznaczył, że Polska chce budować stosunki z Azerbejdżanem na bazie partnerstwa o charakterze strategicznym, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. – Stąd duża aktywność polskich władz i biznesu w Azerbejdżanie. Jesteśmy gotowi przekazać nasze doświadczenia w dziedzinie dywersyfikacji gospodarki, akcesji do WTO oraz dostępu do rynków UE – powiedział.
Uczestnicy spotkania omawiali również kwestię współpracy w dziedzinie ropy i gazu. –Wszystkie kraje Europy Środkowo–Wschodniej, w tym także Polska, potrzebują dywersyfikacji dróg oraz źródeł dostaw nośników energii. W opinii Polski gaz azerbejdżański mógłby stanowić bardzo wartościowe uzupełnienie dla obecnych dostaw gazu ziemnego do krajów UE – powiedział wicepremier Piechociński. – Polska jest gotowa wspierać Azerbejdżan w zakresie reform prawa energetycznego na przykład w formule projektów twinningowych – dodał.
Uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej, jak również zobowiązania dotyczące ochrony klimatu, zmuszają nas do podjęcia zdecydowanych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas otwarcia targów „International Caspian Oil & Gas Exhibition”. Wydarzenie odbyło się 2 czerwca 2015 r. w Baku.
Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę na współczesne znaczenie Azerbejdżanu i Kaukazu Południowego dla globalnej energetyki. – Region ten jest dogodnym miejscem dla rozwoju projektów wydobywczych oraz przesyłu surowców energetycznych, a jego rola będzie stale rosnąć – powiedział. – Potencjał importowy Europy Środkowej jest bardzo duży i potrzebuje dywersyfikacji. W tym kontekście liczę, iż polskie firmy biorące udział w rozpoczynających się właśnie targach nawiążą lub pogłębią dotychczasowe relacje gospodarcze z firmami prowadzącymi inwestycje w regionie Kaukazu w formule różnorodnych projektów – dodał.
Minister gospodarki podkreślił, że targi „International Caspian Oil & Gas Exhibition” to jedno z najważniejszych wydarzeń branży energetycznej w regionie. – Mam nadzieję, że zaplanowane na najbliższe dni wydarzenia ugruntują pozycję Azerbejdżanu jako regionalnego centrum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej i biznesu energetycznego – powiedział. – Uznaję rozpoczynające się dziś wydarzenia za kolejny etap w kierunku poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Europie – dodał.
Oferta polskich firm sektora energetycznego, których przedstawiciele uczestniczą w targach, obejmuje m.in. usługi w zakresie wierceń i obsługi odwiertów oraz serwis związany z obsługą i wydobyciem; usługi w zakresie badań geofizycznych dla przemysłu naftowego, prac sejsmologicznych, w tym obróbkę i interpretację danych sejsmicznych 2D/3D; diagnostykę stanu technicznego rurociągów; automatyczne oczyszczanie rurociągów; dostawy wentylatorów dla przemysłu wydobywczego oraz dostawy generatorów dla przemysłu wydobywczego.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki