EnergetykaGaz.Wszystko

Piechociński: Azerbejdżan to ważny partner Polski w regionie Kaukazu

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

– Azerbejdżan i Polska są gospodarczymi liderami w swoich regionach i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ich stabilności i zapewnieniu rozwoju – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z Prezydentem Republiki Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i ministrem energetyki Natikiem Alijewem. Rozmowy odbyły się 2 czerwca 2015 r. w Baku.

Wicepremier Piechociński zaznaczył, że Polska chce budować stosunki z Azerbejdżanem na bazie partnerstwa o charakterze strategicznym, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. – Stąd duża aktywność polskich władz i biznesu w Azerbejdżanie. Jesteśmy gotowi przekazać nasze doświadczenia w dziedzinie dywersyfikacji gospodarki, akcesji do WTO oraz dostępu do rynków UE – powiedział.

Uczestnicy spotkania omawiali również kwestię współpracy w dziedzinie ropy i gazu. –Wszystkie kraje Europy Środkowo–Wschodniej, w tym także Polska, potrzebują dywersyfikacji dróg oraz źródeł dostaw nośników energii. W opinii Polski gaz azerbejdżański mógłby stanowić bardzo wartościowe uzupełnienie dla obecnych dostaw gazu ziemnego do krajów UE – powiedział wicepremier Piechociński. – Polska jest gotowa wspierać Azerbejdżan w zakresie reform prawa energetycznego na przykład w formule projektów twinningowych – dodał.

Uzależnienie od zewnętrznych dostaw gazu ziemnego i ropy naftowej, jak również zobowiązania dotyczące ochrony klimatu, zmuszają nas do podjęcia zdecydowanych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas otwarcia targów „International Caspian Oil & Gas Exhibition”. Wydarzenie odbyło się 2 czerwca 2015 r. w Baku.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę na współczesne znaczenie Azerbejdżanu i Kaukazu Południowego dla globalnej energetyki. – Region ten jest dogodnym miejscem dla rozwoju projektów wydobywczych oraz przesyłu surowców energetycznych, a jego rola będzie stale rosnąć – powiedział. – Potencjał importowy Europy Środkowej jest bardzo duży i potrzebuje dywersyfikacji. W tym kontekście liczę, iż polskie firmy biorące udział w rozpoczynających się właśnie targach nawiążą lub pogłębią dotychczasowe relacje gospodarcze z firmami prowadzącymi inwestycje w regionie Kaukazu w formule różnorodnych projektów – dodał.

Minister gospodarki podkreślił, że targi „International Caspian Oil & Gas Exhibition” to jedno z najważniejszych wydarzeń branży energetycznej w regionie. – Mam nadzieję, że zaplanowane na najbliższe dni wydarzenia ugruntują pozycję Azerbejdżanu jako regionalnego centrum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej i biznesu energetycznego – powiedział. – Uznaję rozpoczynające się dziś wydarzenia za kolejny etap w kierunku poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Europie – dodał.

Oferta polskich firm sektora energetycznego, których przedstawiciele uczestniczą w targach, obejmuje m.in. usługi w zakresie wierceń i obsługi odwiertów oraz serwis związany z obsługą i wydobyciem; usługi w zakresie badań geofizycznych dla przemysłu naftowego, prac sejsmologicznych, w tym obróbkę i interpretację danych sejsmicznych 2D/3D; diagnostykę stanu technicznego rurociągów; automatyczne oczyszczanie rurociągów; dostawy wentylatorów dla przemysłu wydobywczego oraz dostawy generatorów dla przemysłu wydobywczego.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X