Piechociński: Idą chude lata w górnictwie

20 września 2013, 09:09 Energetyka

Minister gospodarki i wicepremier Janusz Piechociński nie ma złudzeń. Dla branży górniczej idą tłuste lata. Portal Nettg.pl publikuje jego wypowiedzi na temat audytu w górnictwie.

– Sytuacja jest trudna, bo na rynku europejskim jest bardzo wiele, w granicach 70 dolarów za tonę, węgla energetycznego. Stany Zjednoczone, RPA, Kazachstan, Rosja, Ukraina wypychają na rynki europejskie bardzo dużo węgla po rekordowo niskiej cenie. Udało nam się w ostatnich kilkunastu miesiącach powstrzymać import. Przypomnę, że w roku 2011 import to 15 mln t, w roku 2012 – 11 mln. W tym roku „idziemy” na wynik poniżej 8 mln t. Chciałbym bardzo, bo to w inny sposób ustawia produkcję. Jest to wielkie wyzwanie, nie tylko na poziomie dużych holdingów, ale także poszczególnych kopalń, bo to, co zapowiadałem w grudniu, oznacza cięcie kosztów o minimum 5 proc., ale nie w bezpieczeństwie pracy czy w inwestycjach – ocenia Piechociński.

– Zwracam uwagę, że audyt jest robiony na kilku poziomach – na poziomie zakładowym, na poziomie holdingu i na poziomie całego górnictwa w kontekście całej energetyki i sytuacji w sektorze wydobywczo-energetycznym. Przypomnę, że mamy za sobą bardzo odważną i potrzebną dyskusję o inwestycjach na przykładzie Opola V i Opola VI. Cieszę się, że nie było takich dylematów, jak w PGE i w Enei (blok – przyp. red.) Kozienice 1074 MW są realizowane zgodnie z harmonogramem. Będą tam zainstalowane piece najnowszej generacji, o ponad 45-procentowej efektywności. W związku z tym trzeba nie tylko posadawiać nowe moce wytwórcze, ale także modernizować piece wybudowane w okresie „późnego Gomułki” lub „wczesnego Gierka”, bo ich efektywność wynosi ok. 30 proc. Stąd m.in. racjonalna ocena, którą tu, na Śląsku, wygłosił premier Tusk, który powiedział, że chcemy redukować emisję (CO2 – przyp. red), a nie redukować wydobycie i wykorzystanie węgla. To oddaje intencje polityki energetycznej rządu… – dodaje polityk.

Zdaniem Piechocińskiego ceny węgla pozostaną niskie, dlatego Kompanię Węglową czeka restrukturyzacja i trudne reformy, które pozwolą jej konkurować z europejskimi firmami.Opisywanie przez BiznesAlert.pl problemy w KW będą zdaniem wicepremiera utrudnieniem dla tego procesu.

Źródło: Nettg.pl